Giresun

CHP MİLLETVEKİLİ TIĞLI, ÇAY FİYATLARINI SORDU

CHP Giresun Milletvekili, TBMM başkanlık divanı üyesi Necati Tığlı, yaş çay alım fiyatlarının üreticiyi mağdur etmeyecek biçimde bir an önce açıklanmasını istedi.
Üreticilerin artan girdi maliyetleri karşısında çok zor koşullarda hasat yapma mücadelesi verdiğini ifade eden Tığlı, geçen yıl verilen 3 lira 27 kuruşun piyasanın altında kaldığını belirterek “alay eder gibi açıklanacak bir fiyatı kabul etmiyoruz” dedi.
“ÇAY ÜRETİCİSİ PİYASININ İNSAFINA TERKEDİLDİ”
Yazılı açıklamasında, üreticinin pandemi döneminde yaşadığı ekonomik zorluklara dikkat çeken CHP’li Tığlı, “salgın sebebiyle yabancı işçi gelmeyince çoğu üretici hasadını kendi imkânlarıyla aile bireyleriyle birlikte yapmaya çalışacak. Muhtemelen AKP kurnazlığı da yaş çay alım fiyatlarını aşağıda tutmak için bu duruma işçilik ve hasat maliyetleri düştü demeyi aklından geçiriyordur. Fakat herkes bilsin ki; üreticinin tahammülü de sabrı da elde avuçta olan üç beş kuruşu da bitti. ÇAYKUR tarafından uygulanan taban fiyatın tavan fiyata dönüştüğünü özel sektörün bunun altında alım politikası uygulamasına imkân verilerek üretici zarar ettirilmiştir. Dolayısıyla alay eder gibi açıklanacak hiçbir fiyatı kabul etmiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
BAKAN PAKDEMİRLİ’YE SORULAR
Tığlı, yaş çay alım fiyatının ne olacağı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdiğini de açıkladı.
Tığlı’nın Bakan Pakdemirliye yönelttiği sorular şöyle:
-Çay üretiminde kullanılan gübrenin ton fiyatı geçtiğimiz yıla göre yüzde elli zamlanmıştır. Buna karşılık Çiftçi Kayıt Sistemine ÇKS kayıtlı üreticiye 2020 yılı üretiminde sağlanan dekara 8 TL gübre 17 TL mazot desteği yetersiz değil midir? Fark ödemesi desteğinin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
-2020 yılında yaş çay alımı taban fiyatı son 20 yılın en düşük oranında belirlenmiştir. Belirlenecek yeni taban fiyatın sektörde tavan fiyat işlevi görmemesi için bu koşullar göz önünde bulundurularak fiyat belirlenecek mi?
ÇKS kaydı olmayan çok sayıda üreticiye herhangi bir destek sağlanmayacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir