Giresun

CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU’NA GÖRE 15 TEMMUZ…

CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU’DAN 15 TEMMUZ DEĞERLENDİRMESİ

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, 15 Temmuz’u “Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına kasteden hainlerin, parlamenter demokrasimizi ve Cumhuriyetimizi ve halkımızı hedef alan, örgütlü, silahlı bir kalkışma hareketidir. Planlaması ve hazırlıkları yapılmış, hedefi belirlenmiş, alt yapısı oluşturulmuş bir sürecin son aşamasıdır” dedi.  

“KARANLIK NOKTALAR AYDINLATILMALI. DÜĞMEYEN BASANLAR BULUNMAZSA, KONTROLLÜ DARBE OLARAK AKILDA KALACAKTIR”

Darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Bektaşoğlu,15 Temmuz sürecinin AKP iktidarıyla başladığını iddia etti.

Bektaşoğlu açıklamasında, “Emperyalizmin yerli işbirlikçileri olan Fetullah Gülen Cemaati militanlarının, güvenlik, istihbarat, yargı, eğitim, ekonomi başta olmak üzere; ülke yönetiminin bütün kademeleri içinde örgütlenmeleriyle, paralel bir yapı kurmaları sağlanmıştır.  Bu örgütün cumhuriyet için bir tehdit olduğuna dair bütün uyarılarımıza, MGK kararlarına, istihbarat raporlarına rağmen, AKP bu örgütle yolunda birlikte yürümeye devam etmiştir” değerlendirmesi yaptı.  

Cemaat yapısıyla ülke yönetildiğini ifade eden Bülent Bektaşoğlu, “iktidar kendisini bu örgütle olan ilişkisinden arındırmak istiyorsa; o gün ve gecesinde olan karanlık noktaların aydınlatılmasından korkmamalıdır. Bu kalkışmanın düğmesine basan kim, ya da kimlerdir? Eğer bu ortaya çıkarılmazsa bu bir ‘kontrollü darbe’ olarak akıllarda kalacaktır” dedi.

“İKTİDAR FETÖ’NÜN KRİPTO YAPILARINI KORUMAKTAN VAZ GEÇMELİDİR”

 ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ olarak tabir edilen kişilerin, mevcut konumları ne olursa olsun yargı karşısında hesap vermelerini istiyoruz” diyen Bektaşoğlu, şu görüşleri dile getirdi: “İktidar FETÖ’nün kripto yapılarını ve 15 Temmuz’un bizzat içinde olanları korumaktan vaz geçmelidir. Yargı üstündeki vesayetini sona erdirmeli, adil bir yargılanma düzeni içinde gerçek suçlular ortaya çıkarılmalıdır. 

Sarsılan toplum vicdani ve adalet duygusunun yeniden tesisi için Byloock, Bank Asya, sendika üyeliği gibi bu örgüte üye olmanın delili kabul edilerek oluşturulan suçlarda ayrımcılık yapılmamalı, bu nedenle tutuklu olanların yargı süreci hızlandırılmalı, suçlu ve suçsuzlar süratle birbirlerinden ayrılmalı, tutukluluk uzun süreli bir cezaya dönüştürülmemelidir. Ayrıca terör örgütleriyle mücadele için alınan ama demokrasiyi ve özgürlükleri ortadan kaldırmak için kullanılan KHK yetkisi ve OHAL derhal sona erdirilmelidir.

“15 TEMMUZLARI YAŞAMAMAK İÇİN DEMOKRASİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Yazılı açıklamasında, o gece hainlere engel olmak için direnen, cumhuriyetimizi koruyan askerlerimize, polislerimize, kamu görevlilerine, STK temsilcileri, basın mensupları ve halkımıza teşekkür ediyor, aynı amaç için canını veren kahraman şehitlerimizi sevgi, saygı, rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize takdir duygularımla birlikte, sağlıklı uzun ömürler diliyorum” diyen CHP Milletvekili Bektaşoğlu, “Allah bir daha ülkemize, milletimize 15 Temmuz gibi kabus dolu bir gece yaşatmasın.

Bunun için Atatürk’ün kurduğu laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerini koruyarak güçlendirmeli, hukuk düzeniyle, insan hak ve özgürlükleriyle güçlendirilmiş çağdaş bir demokrasiyi hayata geçirmeliyiz” dileğinde bulundu. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir