Giresun

CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU’DAN ADLİ YIL TEMENNİLERİ

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, yargının siyasetin emrinde olduğunu belirterek, “hukuk sadece yazılı kuralları içeren bir kitap, ne de o kitaba göre bir bina içerisinde çeşitli türde suçlar işleyenlerin yargılanması demek değildir. Hukuk bir düzenin adıdır. Bütün canlıların doğuşlarından başlayarak, devletle, yaşamla, birbirleriyle olan ilişkilerini etik, evrensel değer ve erdemlerle düzenler. 

Ülkemizde ne yazık ki, hukukun bütün alanlarını alt ve üst yapısındaki karar verici, kanun yapıcı organlarını siyaset kurumu belirliyor” dedi.
2017-2018 Adli Yıl’ın açılışı nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Bektaşoğlu, siyasal iktidarın, kendi siyasi görüş ve anlayışına uygun, liyakata dayanmayan atamalarla yargı bağımsızlığını ortadan kaldırdığını iddia etti. CHP milletvekili Bektaşoğlu, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Bu dönemdeki atamalarla yargının kılcal damarlarına yerleştirilen ve özel yetkilerle donatılarak korunan cemaat militanlarının demokrasi ve cumhuriyetimize yönelik 15 Temmuz terör eylemine tanık olduk. 

"ADALETLİ BİR TÜRKİYE'DE YAŞAMAK İSTİYORUZ" 

Ancak bu dönemden hiç ders alınmamış gibi yargının üzerindeki siyasetin vesayeti sürdürülmek istenmektedir.CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU'DAN ADLİ YIL TEMENNİLERİ
Dolayısıyla yargıya güven duygusu sarsılıyor, yargı kararları tartışmalı hale geliyor ve adalet sarayları binlerce adalet mağduru yaratıyor. 

Bu dönem sona erdirilmelidir. Anayasaya bağlılık başta olmak üzere, bütün yasa ve yönetmeliklere yargı kararlarına uyma hukuk düzeninin temel şartı olduğunu unutmadan; kapısından siyasetin girmeyeceği, içindeki yargıçların siyasetçinin emrinde olmayacağı kararların etki altında kalınmadan, korkmadan alındığı adliye binaları oluşturmalıyız.
Bunlar sağlanmadığı sürece kriz ve kaos derinleşir,  ülkemizde toplumsal barış, demokrasi, hak ve özgürlükler korunup gelişemez ve hukuk düzeninden hızla uzaklaşırız. 
Biz CHP olarak; adaleti en yüce ve kutsal bir kurum olarak kabul ediyoruz. Adaletli bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz.

Esas duruşta durmayan, düğmesiz cüppesinin yakasını kavuşturmayan, kimsenin karşısında eğilmeyen, alkışlamayan, vicdanına adalet duygusundan başka bir şey sıkışmamış, hukukun üstünlüğüne inanan, cumhuriyet adına görev yapan, kararlarını etkisiz verebilen bağlantısız, bağımsız,  hak, hukuk ve adaletin tarafında olan, bir yargıdan yanayız.

Bunda birleşen bütün hukukçuların, yargı mensupları ve adliye çalışanlarının, cezaevi personelleri, infaz koruma memurları ve hukukun diğer paydaşlarının ve halkımızın yeni adli yılını kutluyorum. Başarılar diliyorum. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir