GiresunUlusal

CHP İL BAŞKANLARI KILIÇDAROĞLU’NUN 7 İLKESİNE UYACAK MI?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Gülşehir ilçesindeki bir otelde düzenlenen CHP İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, seçimlerden sonra il başkanlarıyla ilk kez bir araya geldiğini belirtti.

Daha önce belediye başkanları için de 7 ilke açıkladıklarını ve başkanların buna uyup uymadığını il başkanlarının denetleyeceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, il başkanları için hazırladıkları 7 ilke şunlar:

  1. Belediye başkanlarımızın başarısı için çalışın, her il başkanı bulunduğu yerde CHP’li bir belediye varsa onun başarısı için çalışacak. Belediye başkanları çalışırken, 7 ilkeye uyup uymadıklarını denetleyeceksiniz. Bu konuda asla taviz vermiyoruz, belediye başkanı da oturacak çalışacak. Ne dedik, yerel seçimlerdeki başarıyı genel seçimlerde de elde etmemiz gerekiyor. Birinci kuralımız budur.
  2.   Asıl olan sizin belediye başkanlarından talepleriniz değil, yani asıl olan il başkanlarının belediye başkanlarından talepleri değildir, asıl olan vatandaşların talepleridir. Vatandaşlarımızın belediye başkanlarından taleplerinin sizlerde takipçisi olacaksınız.
  3. Belediye başkanlarımızın başarısı için eğer bir fedakarlık yapmak gerekiyorsa o fedakarlığı önce il başkanlarımız yapacak. Bir başarıyı kitleselleştirmek zorundayız. Bireysel beklentileri bir kenarıya bırakacağız, toplumsal beklentileri öne çıkaracağız. Toplumsal beklentilerin karşılanmasını sağlayacağız.
  4.  İl başkanı olduğunuz yerde, toplumun tüm kesimleriyle samimi sıcak ilişkiler kurun. ‘Bunlar bize oy vermiyor, bunlar partimizi sevmiyor’ ayrımını istemiyorum. Bütün kesimlerle sıcak samimi ilişkiler kuracaksınız. Özellikle sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, muhtarlar ve bulunduğunuz il ve ilçedeki kanaat önderleriyle sıcak samimi ilişkiler kuracak ve belli aralıklarla mutlaka ziyaret edeceksiniz. Bu ziyaretlerinizde Türkiye’nin sorunlarını anlatmaktan çok, sorunları nasıl çözeceğimizi inançla ve kararlılıkla anlatacaksınız. Bizim seçim bildirgemizde, yayınladığımız broşürlerde her bir sorunun nasıl çözüleceği var. Aklınıza gelmezse, ‘ben bu sorunla ilgili size 1-2 gün içinde gelip broşürü vereceğim’ diyeceksiniz. Eğer karşılaştığınız bir sorunla ilgili CHP’nin görüşü yoksa hemen bize aktaracaksınız. Size 1 gün içinde geri döneceğiz ve sorunun nasıl çözüleceğini anlatacağız. Dolayısıyla şunu bilecekler; evet sorun var ama çözümü de var, ‘çözümü hayata geçirecek kurum da var’ diyecekler.
  5. İl ve ilçelerde devleti yönetenler, yani vali ve kaymaklar… Adaletli bir yönetim sergilemiyorlarsa uyarmaktan ve eleştirmekten asla çekinmeyeceksiniz, en sert şekilde eleştireceksiniz. Bu vatandaşla sizin aranızdaki güveni arttıracaktır. Vatandaş, valiye, kaymakama karşı çıkamaz, başıma iş gelir diye. Ama siz CHP’nin il başkanısınız, ilçe başkanısınız, vali partizanlık yapıyorsa en sert şekilde eleştireceksiniz. ‘Eğer partizanlık yapacaksan git istifa et milletvekili ol’ diyeceksiniz. Asla ödün vermeyeceksiniz.
  6. Gerek il özel idaresi, gerekse belediye bütçeleri yakından izlenecek. Vali ve belediye başkanı milletin parasını harcamaktadır, bunu her yerde söyleyin, ikisi de milletin parasını harcamaktadır. Dolayısıyla bizim belediye başkanlarımızın şeffaflık konusunda gösterdikleri hassasiyeti, ki bizim belediye başkanlarımız ihaleleri youtube ortamında serbest yapıyorlar, herkes görsün diyorlar. Yeni bir anlayışı Türkiye’ye egemen kılmaya çalışıyorlar. Doğru, dürüst, namuslu anlayışı… Gizli,kapaklı yapıyorsa bilin ki cebine bir şeyler aktaracak. Yoksa niye gizli, kapaklı yapılsın, açık ve net yaparsın. Valilerin ve diğer belediye başkanlarının da aynı hassasiyeti göstermeleri lazım… Takipçisi olacaksınız. Şeffaflığın takipçisi olmak sizin için de vatandaşlar için de çok değerlidir. Bu aynı zamanda kul hakkına saygı duymak demektir. Dolayısıyla CHP’nin il ve ilçe başkanları attıkları her adımın ne kadar değerli olduğunu beldeye hissettirmelidir. Biz sıradan bir parti değiliz, bizim tarihi sorumluluğumuz var. CHP il başkanı olmak kolay bir görev değildir, yeri geldiğinde egemen güçle ilde ve ilçede veya Türkiye genelinde mücadele eden en güçlü organdır CHP… Böyle bakacağız.
  7. Kimliği, yaşam tarzı, inancı ne olursa olsun bulunduğunuz il ya da ilçede bir çocuk yatağa aç giriyorsa, o ailenin sorununa çözüm bulmak sizin öncelikli görevinizdir. O çocuğun açlığını gidermek sizin bir numaralı görevinizdir. Bana haber vereceksiniz, genel başkan yardımcılarımıza, kadın kolları, gençlik kolları genel başkanlarına haber vereceksiniz. ‘Şurada böyle bir sorun var, hemen müdahale etmemiz lazım’ diyeceksiniz. Biz bunu yaparız, Türkiye’nin neresinde olursa olsun il başkanı olarak bu tür bir faaliyet bu tür çaba sizi toplum nezdinde farklı bir yere konuşlandıracaktır. Derdi olan sizin kapınızı çalacak. Sizin göreviniz çok daha ağır ama zor değil. Bu süreç yeni bir süreç, eski alışkanlıklarımızı bir tarafa bırakacağız, iç çekişmeleri bir tarafa bırakacağız, iç çekişmeleri kim yaparsa partinin dışında kalacak. Kim ‘bu ülkenin sorunlarına kafa yoruyorum, bu ülkenin sorunlarını çözmek için hazırım’ diyorsa başımın üzerinde yeri var. Ama çalışacak, söylemle değil eylemle söylediğinin arkasında duracak.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Yerel seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıya, çok sayıda milletvekili ile il başkanları katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir