AktüelGiresun

CHP GİRESUN ENGELLİ KOMİSYONUNDAN RAPOR…

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Engelli Komisyonu, 1 yıldır yaptıkları çalışmayı basın toplantısıyla duyurdu.

BAŞKAN KOZLUCA:ORTAK AKILLA ÇÖZÜM ÜRETMELİYİZ

Komisyon adına açıklamalarda bulunan komisyon başkanı Ayça Ayhan Kozluca, bugüne kadar il genelinde 300’e yakın engelliyle biraya geldiklerini , sivil toplum kuruluşları ile rehabilitasyon merkezlerine ziyaretlerde bulunup fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Yaptıkları tespitlere göre ilimizde otizm, görme, işitsel, bedensel engelli, down sendromu engellilerinin pek çok sorunları olduğunu kaydeden Kozluca, “engelli olmak sadece engellilerin sorunu değildir. Bu sorunlar toplumumuzun ortak sorunlarıdır. Her sağlıklı bireyin, bir gün engelli olabileceği gerçeğini unutmadan ortak akıl ile çözüm üretmeliyiz. Bu sıkıntıların giderilmesi noktasında yerel yönetimlere ve siyasi partilere çağrımız olacaktır” dedi.CHP GİRESUN ENGELLİ KOMİSYONUNDAN RAPOR...

İŞTE ENGELLİLERİN SORUNLARI… 

“Yerel yönetimler, şehirleşme yapısında özel bireylere yönelik, eğitim ve yaşam alanlarının olmasına özen göstermelidir. Giresun merkez ve ilçelerde üst geçitlerde engelli asansörlerinin olmaması büyük bir sorun olarak çözüm beklemektedir” diye konuşan Kozluca, engellilerin sorunlarını söyle sıraladı: eğitim, tanı koyma ve raporlama, aile ile sosyalleşme, öğrencilerin kaynaştırılması, engelli bireylerin istihdamı, nitelikli eğitimci sayısının yetersizliği, devlet ve özel hastanelerde tanı koyma sürecinin uzun sürmesi, yerel yönetimlerin yaşam merkezi alanlarının oluşturulmaması ve bedensel engelli bireylerin tekerlekli sandalye, işitme cihazı bu gibi medikal araçların alınması…

Başkan Kozluca, Giresun’da zihinsel engelli 1091, bedensel engelli 2196, otizm, down sendromlu 3500, kayıtdışı otistik, down sendromlu çocuk sayısının ise 5-6 bin civarında olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

CHP Engelli Komisyonu Başkanı Kozluca, “nitelikli uzman eksikliği giderilmeli, özellikle ilçelerde milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda, özel çocuklar için sınıflar açılmalı, eğitim kurumlarının fiziksel hale özel bireyler için acilen uygun hale getirilmelidir.Bedensel, zihinsel, işitsel, görme engelli, otizm, down sendromlu bireylerimiz için tüm siyasi partiler ve yerel yönetimler ile işbirliği içerisinde sorunların çözümü noktasında çalışmalar yürütmekteyiz” diye konuştu.
Basın toplantısına komisyon üyelerinden Kamer Özdemir Uzuner de katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir