GiresunSiyaset

CHP BULANCAK’TA KARAİBRAHİM ÇATLAĞI

Bulancak’ta iki kez belediye başkanlığı seçimini kazanma şansı çok yüksek olduğu halde yaptığı stratejik hatalar nedeniyle kaybeden Fatma Karaibrahim Canik, başarısızlığını kabul edip kenara çekilmek yerine, bu seferde ilçe başkanlığı görevine yeniden dönmeye çalışıyor. Hatta ilçe yöneticileri ve delegelerle ‘ilçe başkanı’ sıfatıyla toplantılar bile yapıyor.Canik yüzünden il ve ilçe yönetimi ikiye bölünmüş durumda, Dönmesin diyenler kadar dönsün diyenler de var.

Ancak ‘yeniden başkanlık’mümkün değil gibi görünüyor. Çünkü Karaibrahim’in göreve atanmasına CHP genel merkezi sıcak bakmadı.  Genel merkezle görüşmelerden olumlu sonuç alamayan Fatma Karaibrahim, Bulancak’a dönerek kongre sürecini beklemeye başladı. Herhangi bir açıklama da yapmadı.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, İl Başkanı Eşref Karaibrahim ve İlçe Başkanı Burak Bektaşoğlu’nun da Karaibrahim’in göreve iadesini engelledikleri ve ilçe başkanının kongreyle belirlenmesini istedikleri öğrenildi.

Ancak CHP yönetiminde Karaibrahim'in dönmesini isteyenlerin de olduğu biliniyor. 

Karaibrahim’in istenmemesinin nedenlerinden birisi de mevcut yönetimin muhalifi olduğu için partisinden uzak duran İşadamı Aykut Gezmiş’le birlikte politika yapması…Karaibrahim’in İlçe başkanı olması, 2011’de milletvekili adayı olan ve muhtemelen yeniden adaylık düşünen Gezmiş’in de güçleneceği anlamına geliyor. Bu nedenle bu ikili ve onların delegeleri örgüt dışında tutulmaya çalışılıyor.

CHP’nin 5-6 Eylül Kurultayı’ndan sonra Bulancak için ne tür bir yöntem bulacağı merakla bekleniyor.

 

Bir yorum

  1. İl başkanının görevden alma gerekçesi, tüzüğün 33-b maddesine dayandırılmaktadır. İlgili maddenin son fıkrasında yakın akrabaların aynı kurullarda görev yapmaması ile ilgilidir. Eşref bey, Fatma Hanım ile eşinin yönetim kurulunda birlikte çalıştıklarını iddia etmektedir. Oysa gerçek böyle değildir. Karar defterleri incelenirse bu gerçek anlaşılır. İlçe kongresi yapılalı çok oldu. Eşref bey de o kongredeydi. Varsayalım böyle bir hata yapıldı, ne diye o gün tüzüğün ilgili maddesini hatırlatmadı. Yerel seçimler sonrasında ilçe yönetiminin oy birliği ile yeniden Fatma Hanımı ilçe başkanlığına seçmesi sonrasında da eşi ile aynı kurulda birlikte çalışmamıştır. Eşref bey ilçe yönetimini görevden almak için kendine gerekçe aramış, bulamayınca da 33-b ye sarılmış ama baltayı taşa vurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir