Giresun

CEVDET COŞKUN’UN İSTİFA GEREKÇESİ SORUŞTURMALAR MI?

Türkiye Giresun Üniversitesi Rektörü Cevdet Coşkun’un ani bir kararla aldığı istifa kararını konuşuyor ve gerekçeleri üzerinde çeşitli görüşler öne sürülüyor.  YÖK’ten, üniversiteden ve başka kurum ve kuruluşlardan henüz bir açıklama yok. Sadece Coşkun’un sosyal paylaşımı var. Ama istifa kararında önceki dönem Rektörü Aygün Attar’ın açtığı davaların ve YÖK’ün, Cumhurbaşkanlığı ve çeşitli istihbarat birimlerinin hazırladığı raporların etkisi olduğu iddia ediliyor.

AYGÜN ATTAR EN ÇOK OYU ALDI AMA COŞKUN ATANDI
Bilindiği gibi Prof. Dr. Aygün Attar, 2016 yılında yapılan seçimlerde 381 kullanılan oyun 260’ını almış, YÖK tarafından da listenin birinci sırasında olmasına rağmen dönemin bakanlarından Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle 103 oy alan Cevdet Coşkun Rektör olarak atanmıştı.

Coşkun, 29 Nisan 2016 yılında Rektörlük görevine başladı. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, görev döneminde FETÖ’ye karşı mücadelesiyle bilinen Aygün Attar ve ekibindeki isimleri  ‘FETÖCÜ’ olmakla suçladı ve karşılıklı davalar açıldı.  Bu davalardan aklanan Attar ise, kendisine FETÖ’nün kripto üyeleri tarafından kumpas kurulduğunu belirterek, Cevdet Coşkun ve ekibindeki bazı kişiler hakkında çeşitli bilgi ve belgelerle suç duyurusunda bulunarak dava açtı. Aygün’ün açıkladığı iddiaları arasında; Cevdet Coşkun’un FETÖ’nün yayın organı Zaman Gazetesi’nde kendisi hakkında yazı yazması, FETÖ’den tutuklu veya KHK ile görevden atılan akademisyenlerle zamanında ortak makaleler yazması ve kendisini Erzurum’dan getirerek dekan, Prof. ve Rektör yardımcısı olmasını sağlayan GRÜ’nün önceki Rektörü ve halen  FETÖ davasından cezaevinde olan Halil İbrahim Bahar’la yakın ilişkisi yer almıştı.

Tüm bu gelişmeler düşünüldüğünde Coşkun’un öne sürdüğü ‘sağlık’ gerekçesi ise inandırıcı bulunmadı. Coşkun’un henüz sonuçları bilinmeyen FETÖ suçlamasıyla açılan davalar veya yürütülen başka adli idari soruşturmalar nedeniyle görevden alınacağını anlayınca istifa ettiği konuşuluyor.

Sır istifa kararına ilişkin Cevdet Coşkun’un veye YÖK’ün daha kapsamlı bir açıklama yaparak kamuoyunu aydınlatması bekleniyor.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir