Giresun

CANİKLİ’YE GÖRE SUÇLU FINDIK ÜRETİCİSİ

1 Kasım seçimlerinin ardından yakalandığı söylenen lenf kanseri tedavisi nedeniyle siyasetten uzak kalan AKP Gurup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, ilk kez geldiği Giresun’da düzenlediği basın toplantısında ülke ve Giresun gündemine yönelik açıklamalar ve değerlendirmelerde bulundu. Canikli, fındıkta yaşanan fiyat düşüklüğüne yönelik hükümetin bir çalışması olmadığını söyledi. Yaşanan mağduriyetin sorumlusu olarak elinde fındığı tutanları gösteren Nurettin Canikli, “Biz 2001 yılından bu yana fındık üreticisini mağdur etmedik, hep yanında olduk. Fındığı 90 Centten bugün 3.5 Dolara yükselttik. Şimdi birileri 12-13 liradan fındık almış ya da elinde tutmuş. Bizim amacımız bunları korumak değil. Bugün fiyat düşmüşse bunun kabahati elinde fındık tutanlardır, bunu yapanlar üreticiye zarar veriyor” dedi.

Kendilerinin tüccar ve spekülatörleri korumalarının söz konusu olmadığını söyleyen Canikli, “Bu bir ticaret işidir. Ticarette kar’ da zararda olur, şu anda fındığın fiyatına müdahale edecek bir durum ortada yok” dedi.

"HASTALIK İNŞALLAH BİR DAHA ÇIKMAZ"

Lenf kanseri olduğu ve hastalığının boyutlarıyla ilgili de bilgi veren Canikli, “Aşağı yukarı 5 aylık bir tedavi tümüyle tamamlandı hamdolsun ve tümüyle temizlendi şuanda. Allah kimsenin başına vermesin. Bir şekilde bu hastalığa yakalanmış olanlara ise Cenab-ı Allah şifa versin. Bu çok zor bir süreç, bunlar  anlatmakla mümkün değil. Ben rabbime hamd ediyorum, bize sabır ve güç verdi ve tamamen temizlendi. Şuandan itibaren herhangi bir tedavi yok ama sadece biraz dikkat etmemiz gereken beslenme ile ilgili şeylerimiz var. Bu herkes için geçerli kurallar ama bizde biraz daha hassasiyetimiz var” dedi.

Çalışmalarına geçen hafta başladığını vurgulayan Canikli, “Arkadaşlarımız da birden bu kadar çalışmak uygun mudur diye duygularını paylaştılar. Şuana kadar herhangi bir etki ortaya çıkmadı, inşallah da çıkmaz” ifadelerini kullandı.

Canikli şehit ailelerini ziyaretinin ardından Giresun'dan ayrıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir