GenelGiresunManşet Üstü

CANİKLİ’NİN MÜŞAVİRİNİN BİNASI DA ÇÜRÜK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin müşavirliğini yürüten ve ardından da Gümrükler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına  atanan Belediye eski başkanı Kadir Aydın’ın kurucusu olduğu dernekle ilgili bir yolsuzluk iddası daha…Toplanan bağışları zimmetine geçirmekle haklarında Kaymakamlık tarafından yolsuzluk soruşturması yapılarak savcılığa intikal ettirilen Aydın ve arkadaşları şimdi de derneğin yaptırdığı okul hakkındaki iddialarla gündemde.

2010-094-1OSMAN ÖZTÜRK DÖNEMİNDE TÖRENLE EĞİTİME AÇILMIŞTI 

Söz konusu bina, Osman Metin Öztürk'ün rektörlüğü döneminde hayırsever Kadir Karabaş'ın ailesi tarafından bağışlanan arsa üzerine halktan toplanan yaklaşık 2 milyon lira bağışla tamamlanmış, okul olarak açılışı da 5 Mart 2010 tarihinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve milletvekili Nurettin Canikli'nin katıldığı törenle açılmıştı.  

Bulancak Yüksekokul Yaptırma ve Eğitimi Destekleme Derneği ile ilgili yolsuzluk, usulsüzlük iddialarını geçtiğimiz hafta TBMM gündemine getiren CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, aynı derneğin topladığı bağışlar ile yaptırılan Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun da kullanılamayacak durumda olduğunu iddia etti.

 

CHP MİLLETVEKİLİ KARAAHMETOĞLU, BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NUN CEVAPLANDIRMASI İSTEMİYLE TBMM'YE ÖNERGE VERDİ 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplandırması için TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Selahattin 

DSC_6071

Karaahmetoğlu,binayla ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi KTÜ mühendislerince düzenlenen ‘can ve mal güvenliği riski’ taşıdığına ilişkin raporu soran Karaahmetoğlu “bu binada nasıl eğitime devam ediliyor. Bina arsası kimden alındı, niçin buraya yaptırıldı. Yapım maliyeti ile binanın güçlendirilmesi arasında fark neticesinde oluşan kamu zararı dedir” dedi.

CHP Milltvekili, yüklenici ve sorumluluğu olanlar hakkında adli ve idari süreçlerin  başlatılıp başlatılmadığını sordu.                                               

İşte CHP Milletvekili Karaahemtoğlu’nun Başbakan Davutoğlu’na yönelttiği sorular:

1.Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu inşaatı yapım işinin sözleşme tarafları kimlerdir?

2.Sözleşme hangi bedel üzerinden, hangi tarihte imza altına alınmıştır?

3.Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binası yapılan arazinin mülkiyeti kime aittir? Söz konusu arazi bina yapımına uygun mudur? Niçin burası tercih edilmiştir?

4.Binanın yapı denetim hizmetleri hangi kurum tarafından yapılmıştır?

5.Binanın kabulü ve teslimi ne zaman kimler tarafından gerçekleştirilmiştir?

6.Binanın kabulü ve teslimi aşamasında imalatla ilgili hangi eksiklikler tespit edilmiştir?

7.Binada bahsedilen sorunlar teslimden ne kadar sonra ortaya çıkmıştır?

8.23.11.2011 tarihli raporla KTÜ uzman bilirkişilerince okulda can ve mal emniyeti açısından tehlike arz eden hangi hususlar tespit edilmiştir? Yüksekokul Müdürlüğü tarafından bu hususta hangi tedbirler alınmıştır?

9.Bu tadilat, onarım ve ıslah çalışmaları süresince binada eğitim öğretim devam etmiş midir? Şu an kaç öğrenci bu binada eğitim görmektedir? Bu binada eğitim ve öğretime devam edilerek öğretim görevlisi ve öğrencilerin can güvenliği riske sokulmuş mudur?

10.Binanın zemin etüdü yapılmış mıdır? KTÜ bilirkişi teknik raporunda bahsi geçen arazi ıslahı çalışmaları yapılmış mıdır? Bu çalışmalar nelerdir ve ne zaman tamamlanmıştır?

11.Binada statik ve betonarme güvenliği açısından ne zaman hangi güçlendirme çalışmaları yapılmıştır?

12.Bahsi geçen tüm çalışmalar ne kadara mal olmuştur?

13.Binanın toplam yapım maliyeti ile binanın güçlendirme maliyeti ne kadar olmuştur? Bu tutarlar arasında fark neticesinde oluşan kamu zararı nedir?

14.Yüklenici firma ve sorumluluğu olan diğer kişiler hakkında adli ve idari süreç başlatılmış mıdır? ​

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir