GiresunManşet Üstü

CANİKLİ’DEN NE BEKLİYORUZ?

 

Bakan Nurettin Canikli’nin Giresun ziyaretinden geriye abartılmış karşılama törenleri kalmıştır.

Araç konvoyları, miting benzeri görüntüler, davul, zurna, halk oyunu ekipleri, giydirilmiş seçim otobüsü üzerinden topluca selamlamalar, bayrak, flama, şehrin her tarafına asılmış dev pankartlar, gündüz vakti atılan havai fişekler…

DSC_0537

Tüm bu gösteriler bence 9 ay sürecek olan bir Bakanlık için değildir. Öyle olsa el adama güler. Bunlar sadece Canikli’nin anılarında yer tutması için yapılmıştır.

Karşılama değil, sanki bir uğurlama töreni gibidir.

Bu açıdan bakıldığında belki böyle bir törenin yapılması gerekir.

Bunu anlarım.

Ama ben çarşaf çarşaf ilanlar verip basın açıklaması yapanların Sayın Canikli’ye yağ yakmalarını, taleplerde bulunarak ondan Giresun’un bütün sorunlarını çözme kudreti beklemelerini anlayamıyorum.

Böyle bir yanlış algı yaratmak tehlikelidir. O’na yapamayacağı görevler yüklemek doğru değildir.

Tez zamanda Canikli’nin kılavuzları bu yoldan geri dönmelidirler.Zafer sarhoşluğu, kutlama faslı bir tarafa bırakılmalı, bunun yerine Valilik ve belediye, STK’lar öncülüğünde, basının da olduğu bir heyet oluşturup kısa dönemde çözülmesi mümkün olan sorunların belirlenip kendisine iletilmesi, daha akılcı olacaktır.

Özellikle kendisinden Bakanlığının sorumluluk alanındaki hizmetler talep edilmelidir.

Mesela Giresun Limanı’nın Ambarlı Gümrük Limanı yapılması, FİSKOBİRLİK’in yeniden güçlü bir yapıya kavuşturulması, oradan çıkarılan işçilerin başka kurumlara yerleştirilmesi, kooperatifler, esnaf kefalet, borsa üzerinden yürütülecek projeler gibi…

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı icracı bir bakanlık değil, ricacı bir bakanlıktır. Sayın Canikli’den daha çok öteki bakanlara rica edeceği hizmetleri bekliyoruz.

Hadi hizmeti geçtik sadece kavgayı, hırsı, ihtirası bıraksın bu bile hizmet sayılır. 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir