AktüelGiresun

CANİKLİ’DEN İDDİALARA CEVAP YOK

Gazeteci Metin Cihan, eski bakan, başbakan yardımcısı, önceki dönem Giresun milletvekili ve halen Ak Parti genel başkan yardımcısı olan Nurettin Canikli hakkında çarpıcı iddialarda bulunmaya devam ediyor. İddialar çok sayıda basın yayın organında da yer aldı. Ancak Canikli suskunluğunu koruyor ve bir açıklama yapmıyor. İlginç olansa kendi memleketi Giresun’da da savunucularının olmaması…Milletvekillerinden de ses yok. Ak Parti Canikli’yi savunmuyor hatta gözden çıkarmış gibi. 

Gazeteci Metin Cihan’ın Twitter’da Nurettin Canikli’yi etiketleyerek geçtiğimiz hafta açtığı #CanikliDosyası bir kaç kez izlenme, okunma ve yorum yapılma sıralamasında birinci oldu
Metin Cihan, bu dosyada Nurettin Canikli’nin, yeğeni Kemal Canikli, danışmanı, avukatı ve akrabalarının kendi aralarında yaptıkları whatsApp yazışmaları ve çeşitli kaynaklardan elde edilmiş resmi belgeleri yayımladı. Bunların aile içinden kendisine servis edildiğini söyledi. 
İddialar arasında; Canikli’ye ait TBMM kartlı aracın 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde İpsala Gümrüğü’nden çıkış yaparak yolcu götürüp 20 Temmuz’da geri dönmesi yer aldı. Cihan daha sonraki günlerde Canikli’nin çeşitli mal varlıklarının dökümüyle, sahibi olduğunu iddia ettiği şirketlerle ilgili iddialara da yer verdi. Bunlar arasında Canikli’nin Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde FETÖ/PYD ilişkisi nedeniyle mahkemesi olan ve TMSF tarafından el konulan Akın Çorap şirketi de var. Şirket şu anda Albayrak’lar ait hisselerle SİMİN Tekstil olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Cihan bu şirketin başına Canikli’nin danışmanını atadığını, TMSF’nin el koyduğu başka şirketlerin de atadığı yakınları tarafından yönetildiğini ve şirketlerin bu yolla Nurettin Canikli tarafından sahiplenildiğini ve parasal kaynaklarının Canikli’e ait olduğunu savundu. Aynı şirketin bakanlığa çorap ve tekstil ürünleri sattığı belirtiliyor. 
Son olarak Metin Cihan, eski adı Boydak olan Erciyes Anadolu Holding adını alan şirkete atanan ve 20 milyon Euro ile kayıplara karışan Ertunç Laçinel’in, Nurettin Canikli ile yeğeni Kemal Canikli yeni iddialar gündeme getirdi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Cihan, Nurettin Canikli’nin yeğeni ve asistanı olduğunu söylediği Kemal Canikli’nin, Ertunç Laçinel ile yurt dışında bir şirkete para aktardığını söyledi.

Alınan bilgiye göre Nurettin Canikli’nin bu iddialar üzerine önce bir basın açıklaması yapacağı ardından da dava açmaya hazırlandığı öğrenildi. 

Kaynak: Ulusal medya organları, internet siteleri 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir