GiresunUlusal

CANİKLİ YA BAKAN, YA YİNE BAKAN OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu saat 22.00'de Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Yaklaşık yarım saat gerçekleştirilen görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma yetkisini verdi.

Hükümet kurma yetkisini alan Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yarın yeni kabineyi saat 11.30'da sunmak üzere yeniden Çankaya Köşkü'ne çıkacak.

Yeni kabinenin onaylanması halinde, Başbakanlık binasında yeni kabine açıklanacak. 

Ak Parti kulislerine göre Erdoğan'ın danışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ın kabineye girmesi kesin gibi. Akdoğan'ın yeni dönemde Bülent Arınç'ın yerine Hükümet Sözcüsü olacağı konuşuluyor.

 Davutoğlu'nun seçimlere kadar beraber çalışmayı istediği Ali Babacan da koltuğunu koruyacak. Ahmet Davutoğlu'nun yerine yeni Dışişleri Bakanı olarak Mevlüt Çavuşoğlu'nun adı geçiyor.

 YENİ KABİNEDE HAKAN FİDAN OLMAYACAK

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Davutoğlu'nun kabinede önemli değişiklikler yapması bekleniyor.

Kabine dışı kalabilecekler arasında Bülent Arınç, Beşir Atalay, Taner Yıldız, Hayati Yazıcı, Faruk Çelik ve Mehdi Eker'in isimleri sayılıyor.

Başbakan Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan ve Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Grup Başkanvekilleri Mahir Ünal ile Nurettin Canikli'nin de kabineye girebilecekleri ifade ediliyor.

Kulislerde adı Dışişleri Bakanlığı için konuşulan Hakan Fidan'ın ise çözüm sürecinde etkin rol üstlendiği için bakan yapılmayabileceği kaydediliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir