Giresun

CANİKLİ FINDIK BORSASINA DESTEK VERİYOR

Giresun Ticaret Borsası, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinden oluşturulan bir heyet, Gümrük ve Ticaret BakanıNurettin Canikli'’ye, hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdiler.

Söz konusu ziyarete Yönetim Kurulu Başkan Mustafa Demirci ve Meclis Başkanı Harun Aydın, Yönetim Kurulu Üyeleri; İzzet Tekbaş, Mehmet Apaydın, Meclis Başkan Yardımcısı Muzaffer Aydın, Meclis Üyeleri; Necattin Yılmaz, Metin Kesik, Özcan Güre, Hüseyin Kahraman, Ali Çil, Genel Sekreter Eren Nizam ve AB Proje Geliştirme ve Uygulama Ofisi Müdürü Erdal Suat Başkan katıldılar.

Ziyarette, heyet Canikli'den GTB'nun AB Hibe fonlarından yapılacak olan Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması projesi için temel atma töreninin yakın zamanda yapılacağını ve bunun için düzenlen töreninin Bakanlığın himayelerinde yapılmasını ve aynı projeye, Kalkınma Bakanlığı Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığınca, teknik ve mali destek sağlanmasını istediler.

Bakan Canikl,, yaptığı açıklamada, Giresun Ticaret Borsası’nın, tamamı AB hibe kaynaklarından fonlanmış ve bütçesi 9,45 Milyon EURO’luk Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması Projesini, Hükümet olarak önemsediklerini belirterek,”Fındık gibi Dünya’da çok önemli bir üretim ülkesi olmamız bakımından böylesi devasa projeleri her zaman destekliyoruz. Fındık piyasalarında rekabeti artırıcı ve piyasa derinliğini artırıcı, Türk Fındığı imajını üst seviyelere taşıyacak bir projedir ve bunun için çok önemlidir. Çok yakın zamanda Lisanslı Depoculuk sistemine giren ürünlerin kira ücretinin belirli bir kısmı devlet tarafından karşılanacaktır bunun da buradan müjdesini vermiş olalım. Giresun’u geliştirmek için hep birlikte omuz omuza çalışacağız.

Başkan Demirci ziyaret anısına; Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’ye, gümüş motifli fındık görseli ve fındık ürünleri hediye sandığı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir