Giresun

CANİKLİ FETÖ SORUŞTURMALARINA SINIR ÇİZDİ

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖ ile yürütülen mücadeleye adeta set çekti. Canikli önce ‘alt düzey memurlara dokunulmayacak’ dedi. Ardından bunu düzelti ama bu seferde 17-25 sonrasında örgütle bağlantısı olmayanların soruşturma kapsamına alınmayacağını söyledi. Savcılara talimat anlamına gelen Nurettin Canikli'nin bu açıklamaları, AKP’yle ilişkileri olan FETÖ’cüleri koruma olarak algılandı.  

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bazı medya organlarında kendisine atfeden masum FETÖ'ülere karışmayacakların yönündeki değerlendirmeler üzerine yazılı açıklama yaptı, "Darbe girişimi sonrası açığa alınan memur ve üst düzey kamu görevlilerinin akıbetine ilişkin açıklamalarım doğru şekilde yansıtılmamıştır." ifadelerini kullandı

Canikli, FETÖ'cülerin tamamının konumu ne olursa olsun tasfiye edileceğinin altını çizdi; ve şunları söyledi:

"FETÖ bağlantısı nedeniyle açığa alınanlardan; yönetici pozisyonunda olanlar, doğrudan veya dolaylı örgüte üye olanlar, herhangi bir şekilde örgüte destek olanlar, aktif olarak örgüt faaliyetlerine katılanlar ve diğer militanlar tamamen tasfiye edilecektir. Bunların tamamı hem memuriyetten atılacak hem de en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ üyelerinin hiç birisi görev almayacak var olanlarında hepsi temizlenerek memuriyetlerine son verilecektir. Ancak, FETÖ ile geçmişte bir şekilde bağlantı kurmuş, daha sonra özellikle de 17-25 Aralık olaylarından sonra örgütle bağlantısını koparmış, hiçbir suça bulaşmamış ve örgüt içerisinde bir eyleme karışmamış olan alt düzeydeki memurların yakın takibine yönelik bir mekanizma oluşturulması düşünülmektedir."

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi, bundan böyle de terör örgütü elebaşları ve militanlarına karşı mücadelesini, tereddütsüz ve kapsamlı bir şekilde sürdüreceğini, hainlerin tek tek tasfiye edileceğini belirterek "şehitlerimizin ve yaralılarımızın kanının her bir damlasının hesabı sorulacaktır." ifadeleriyle yazılı açıklamasına son verdi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir