Giresun

ÇALDAĞ HALA AFET MAĞDURU… KONUTLAR 1.5 YILDIR YAPILMADI

VALİ BU SORULARA NE CEVAP VERECEK?

Giresun İl Genel Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, sel afeti sırasında yıkılan ve 1.5 yıldır yapılamayan TOKİ konut ve dükkan konusunu soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. 

Afette yıkılan 24 konut ve 19 dükkanın yeniden inşa edilebilmesi için nasıl bir çalışma yapıldığını ve bu yapıların yeniden inşa edilmesi için Kentsel Dönüşüm Programı uygulamasının mı gündemde olduğunu ifade eden Yılmaz, önergesinde meclis başkanlığına şu soruları yöneltti. 
*Şayet AFET kapsamında değerlendirilmiyorsa, bu binaların yıkılma gerekçesi nedir? Zira AFET kapsamıyla, Kentsel Dönüşüm arasında çok büyük fark vardır. Kentsel Dönüşümde vatandaşa daha büyük maddi yük bindiğini hepimiz biliyoruz.
*TOKİ tarafından 25 Kasım 2021 tarihinde ihaleye çıkan projenin iptal edilmesinin gerekçeleri nelerdir? Ayrıca ihalenin 25.Kasım.2021 tarihine kadar (450 Gün)beklenmesinin nedeni nedir? Bu proje ne zaman yeniden ihaleye çıkarılacaktır? Afet kapsamında yapılacak ev ve işyerleriyle ilgili olarak TOKİ ile yapılan protokolün gereği neden yerine getirilmemiştir?
*Bu konut ve işyerleri için ilgili kurum ve kuruluşlardan beklenilen rapor ve onayın gecikme sebebi nedir? Diğer Afet bölgelerinde konut ve işyerleri teslim aşamasına gelmişken, burada yaşanan bir ayrımcılık değil midir?
*Şimdi Çaldağ halkı soruyor. Doğankent, Yağlıdere, Dereli’ ye sahip çıkılırken ÇALDAĞ’ ın 1,5 yıldır dışlanmasının sebebi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir