AktüelGiresunManşet Üstü

“BİR DOST İLE SEVDİM SENİ…GİRESUN”

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Temsilcisi, hukukçu, hekim, gazeteci ve siyasetçi Ganire Paşayeva, bir Giresun aşığı ve ilimizin bir turizm elçisi olduğun gösterdi. Bugüne kadar bir çok kez Giresun’a gelerek çeşitli etkinliklere katılan milletvekili, bulunduğu her platformda; Giresun’u, üniversitemizi ve ‘kardeşim, dostum, ablam’ dediği Rektör Prof. Dr. Aygün Attar’ı anlatıyor.

Ganire Paşeyeva, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’a ithafen kaleme aldığı, “Bir dost ile sevdim seni… Giresun” başlıklı yazısı ile de bu sevgisini taçlandırdı.

58f72595f1 (1)Giresun’u “Güzellik önünde edilen hayret” tanımıyla niteleyen Paşayeva, yazısında; Giresun hayranlığını, yaptığı ziyaretlerde edindiği izlenimlerini ve duygularını farklı anlatımı, güçlü yorumuyla Rektör Prof. Dr. Aygün Attar’la bütünleştirerek anlatıyor. Yazısını, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Rıza Tevfik Bölükbaşı, Necip Fazıl Kısakürek gibi ünlü Türk ve Azerbaycanlı ve  dünyaca ünlü şair ve düşünürlerin şiir ve söylemleriyle onlardan yaptığı  alıntılarıyla renklendiriyor.

"GİRESUN, GÜZELLİK İÇİNDE GÜZELLİK ADASI"

Yazıda ayrıca Giresun’un tarihsel gelişimini, Türkleşme sürecini gelenek ve göreneklerini anlatan Milletvekili Paşayeva, “Giresun güzellik içinde güzellik adası gibidir … Burası tam manasıyla güzellikler meskeni.  Bakıyorsun , el ediyor renkli yamaçlar . Al bayrak başının üstünde”derken, bir başka bölümünde ise; yazısını“Giresun’a her gelişim, bir cennet kapısı açmak gibi unutulmaz oldu. Çeşitli hayallerimin , esrarengiz duygularımın , yer , gök , deniz arası düşüncelerimin gerçek vatanına döndü Giresun . O , biraz Laçınımdı , biraz Kəlbəcərim , biraz da Şamaxım , Şəkimdi benim”şeklindeki şiirsel dizelerle sürdürüyor.

Ganire Paşeyava’nın bu anlamlı yazısını aşağıdaki  linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

http://ganirapashayeva.com/2013/12/23/bir-dost-il%C9%99-sevdim-s%C9%99ni-giresun/

http://publika.az/news/c_miyy_t/q_nir_pa_ayeva_il_add_m_add_m_t_rk_d_nyas_silsil_sind_n/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir