Giresun

BEKTAŞOĞLU:AYIKLAMA HUKUKA UYGUN OLSUN

CHP Giresun Milletvekili Bülen Bektaşoğlu’nun TBMM’nin son oturumunda yaptığı konuşmada, darbe girişimi sonrası yaşanan sürece ilişkindi. Bektaşoğlu, asker, polis ve diğer kamu görevlilerinin hukuk düzeni kurallarıyla sorgulanması ve yargılanması gerektiğini söyledi.

“ORDUNUN TÜMÜ DARBECİ, DEMOKRASİ KARŞITI DEĞİL”

Ordunun tümünün darbeci, demokrasi karşıtı gibi algılatılmasının yanlışlığına dikkat çeken ve uyarılarda bulunan Bektaşoğlu, şunları söyledi:”Sayın Başkan. Yüce Meclisi, Gazi Meclisi saygıyla selamlıyorum.
15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen silahlı terör eyleminin içine dolaylı ya da direkt olarak katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan askerlerin, polislerin ve diğer kamu görevlilerinin, hukuk düzeni ve anayasal kurallar içinde, uluslararası düzeydeki saygınlığımıza gölge düşürmeden ve masumiyet karinesini de esas alarak yargılanmaları sağlanmalıdır. Bütün kurumlarımız, özellikle güvenlik birimleri, içindeki zararlı bütün unsurları, hukuk düzeni kuralları içinde soruşturma prensiplerine uyularak temizlemelidir; İçişleri Bakanlığı zaten bunun için vardır.

Onun bunun memuru, kendine biat eden memur değil; cumhuriyetimizin menfaatleri içinde kamu adına görev yapan, yasaları uygulayan ve uyan memurlar karakterini oluşturmak siyasi iktidarın görevidir.

Ayrıca, bu olay vesilesiyle, şanlı bir geçmişe sahip ordumuzun tümünü darbeci ordu olarak nitelendirmek, suçlamak ve demokrasi karşıtı gibi göstermek de doğru değildir.
Ordumuz bir hesaplaşma ve intikam alma mantığıyla hareket ederek itibarsızlaştırılmamalıdır.

Buradan uyarıyorum; bu tutum sürerse Türkiye’nin güvenliği sorunu ortaya çıkacak, ordumuzun terörle mücadele imkan ve kabiliyetine zarar verilecektir.
Her ne olursa olsun ordumuz ve polisimiz, bütün güvenlik birimlerimiz, kamu kurumlarımız ülkemizin gözbebeğidir.

Bu sürecin bir an önce sonuçlanması devlet içinde örgütlenmiş bütün yapıların ortadan kaldırılması tek dileğimizdir”.

Bülent Bektaşoğlu’na Başbakan Yardımcısı Süleyman Soylu, Bektaşoğlu’nun uyarılarına benzer ve görüşlerine katılan cümlelerle cevap vererek, ordunun itibarına yönelik bir davranış içinde olmadıklarını söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir