Giresun

BEKTAŞOĞLU:HÜKÜMET OHAL VE KHK’YLA YARGIÇLAŞTI

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, “hükümet OHAL ve KHK’larla kendini hukukun yerine koyuyor. Yargının yapması gereken şeyleri kendisi yapıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

???????????????????????????????????? 

“FETÖ TEMİZLİĞİ, ATATÜRKÇÜ TEMİZLİĞİNE DÖNÜŞTÜ”

KESK’e bağlı sendikaları ziyaret eden Bektaşoğlu, Eğitim-Sen’de yaptığı açıklamada, OHAL ve KHK’larla özellikle eğitim kesiminde yaşanan çok sayıda mağduriyetlerin kendilerine iletildiğini belirterek , şunları söyledi: “OHAL, kamu kurum ve kurumlarında, güvenlik ve bürokrasi siyaset, yerel yönetimler ve diğer alanlarda yer alan cumhuriyet ve demokrasimize yönelen tehdit faaliyeti içinde olanların temizlenmesine yönelikti. 
Biz bu mücadelenin sonuna kadar yapılması için hükümete destek verdik. Ancak geldiğimiz noktada OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larda yanlış uygulamalara tanık olduk. Hükümet yasama organı tarafından yapılması gerekenleri, kendisi yapıyor. Kendini hukukun yerine koydu. Kurunun yanında yaş da yandı, sapla saman karıştırıldı, at izine it izi karıştırıldı. Hukuki yanlışlıklardan bahsetmiyoruz, kasıtlı olarak yapılan uygulamalar var. FETÖ’cü temizliği hükümetten yana olmayana baskıya, sendikacı, Atatürkçü, yurtsever temizliğine dönüştü.
Bu giderek de yaygınlaşacak gibi görülüyor.  Sadece suçlamayla kişiler, aileleri, aşından, işinden edilmemeli. Çoğunlukla suçlamalar var, delil yok. Kişiyi FETÖ’cülükle suçlayıp, sen FETÖ’cu olmadığını kanıtla diyorlar. Özellkle eğitim kesiminde çok geniş bir mağduriyet yarattılar.
27.915 öğretmen ihraç edildi. 9 bin dolayında öğretmen de açıkta. Tutuklananlarla birlikte öğretmen sayısı 50 binleri buluyor”.

bektaş

“HUKUK DIŞI UYGULAMALARA İZİN VERMEĞECEĞİZ”
Eğitim-Sen’li öğretmenlerin sendikal haklarını kullandıkları için baskıya maruz kaldığını, 11 bin öğretmenin meslekten atıldığını söyleyen Bektaşoğlu,” Siyasi iktidarın OHAL ve KHK’ları demokrasi ve hukuk dışı uygulamalar, temel hak ve özgürlüklere kısıtlamak için kullanmasına izin vermeyeceğiz.  TBMM açıldığında, üyesi olduğu Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu’nda KHK mağduriyetlerini gündeme getireceğim. Sendikal faaliyetleri nedeniyle baskı ve kuşatma altına alınmaya çalışılan Eğitim-Sen'in yanındayız. 
Laik, demokratik, bilimsel çağdaş eğitim sisteminin birlikte savunacağız .Baskılar bizi yıldıramaz” dedi.

Bektaşoğlu’nun ziyaretinde, Eğitim-Sen Başkan Vekili Özgür Baş ve sendika yöneticileri katıldı..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir