Giresun

BEKTAŞOĞLU TBMM’DE ÇAĞRI YAPTI

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM’de genel kurula hitaben yaptığı konuşmada, darbe girişimi sonrasında oluşan ortamı ‘milli mutabakat’ olarak nitelendirdi.

Konuşmasına önceki gün hayatını kaybeden tarihçi yazar  Prof.Dr. Halil İnalcık’a rahmet dileyerek başlayan Bektaşoğlu, daha sonra şunları söyledi: “Halkımızın meydanlardaki şanlı direnişi, partimizin organizasyonuyla Taksim’de düzenlenen partiler üstü özelliklere sahip bir mitingle taçlandırıldı.

Düzenleyenleri, katkıda bulunanları, katılanları kutluyorum.

Şunu artık kesin ve net olarak biliyoruz ki; halkımız canı ve kanı pahasına da olsa cumhuriyet ve demokrasiye sahip çıkıyor, bunun dışındaki her şeyi ret ediyor.

Tek adam sultalığına, cemaat örgütlenmelerine, darbenin her türlüsüyle oluşturulmak istenen yönetim şekillerine de onay vermiyor.

Tüm bunlar üzerinde bir milli mutabakat sağlandı.

15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında halkımızın bu yönde ortaya koyduğu tavır ve anlayışı doğru okumalı, buna uygun davranmalı ve gereğini yapmalıyız.

Bu kaostan çıkmanın tek yolu uyum ve işbirliği içinde hukukla, temel hak ve özgürlüklerle güçlendirilmiş eksiksiz ve tam demokrasiyi bütün kurum ve kurallarıyla oluşturmaktır.

Türkiye çatışmayla, kavgayla, karıştırmayla, bölünme ve parçalanmayla, farklılıkları ayrıştırmayla, bir şey elde edemiyor, tersine çok şey kaybediyor”.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir