Giresun

BEKTAŞOĞLU: SEKA ARAZİSİ KONUTLA HEBA EDİLDİ

adsizdgnm MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU, GENÇLİK VE SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ’TAN GİRESUN’A ÖĞRENCİ YURDU İSTEDİ 

Gençlik ve Spor Bakanlığı 2017 yılı bütçesi görüşmeleri sırasında komisyon toplantısına katılan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Giresun’un yurt ve spor salonu sorununu dile getirdi.
Bakan Akif Çağatay Kılıç’ın bakanlığının bütçesi ile ilgili sunumu sırasında söz alan Bektaşoğlu, “Türkiye’de öğrenci sayısı hızla artarken, yurt sayısı yerinde sayıyor.  650 yurtta 522 bin yatak kapasitesiyle hizmet veriliyor. Öğrencilerimizin üçte 1’ini bile devlet olarak barındıramıyoruz. Yurttaşlarımızın bu konudaki yoğun taleplerini yerine getiremiyoruz. Bu konuda iktidar partisi milletvekilleri bizim kadar sıkıntı çekmiyor. Yurt müdürlerinin ayrıcalıklı davrandıkları ve taleplerini çeşitli yönlerle karşıladıklarını biliyoruz” dedi.

“İKTİDAR YURT SORUNUNU ÇÖZMEDİ, ÖĞRENCİLER CEMAAT-TARİKAT YURTLARINA MAHKUM EDİLDİ”

CHP’nin apart tipi 500 bin yurt projesi olduğunu söyleyen ve bunu önemsediklerini söyleyen  Milletvekili Bektaşoğlu konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişiminin nedenleri arasında izlenen politikalarında etkili olduğunu belirterek, şunları söyledi: ” Türkiye’de 15 Temmuzda hain darbe girişimine kalkışanların cemaat ve onlara bağlı vakıf yurtlarında veya abiler, ablalar gözetiminde evlerde barındırıldıklarını unutmamamız lazım. Bu tür örgütler neyi sağlıyor yani? İktidarın buna göz yumması yurt ihtiyacını karşılamak gibi bir politika geliştirememesinden olsa gerek. Sorun çözülmedikçe Gülen cemaati yerine başka bir cemaatin, tarikatın ya da vakfın yurtları barınmak için alternatifleri olacaktır diye düşünüyorum”.

“GİRESUN’A ÖĞRENCİ YURDU İSTİYORUZ. 30 BİN ÖĞRENCİNİN 5 BİNİ BİLE YURTLARDA DEĞİL”

30 bin üniversite öğrencisi olan Giresun’da yurtlarda barınan öğrenci sayısının 5 bini bulmadığını söyleyen Bektaşoğlu, “İl merkezindeki 11 bin öğrencinin 2 bini bile yurtta kalmıyor. Bu yoksul Anadolu çocuklarının aileleri bin bir güçlükle öğrenimlerini sağlıyor. Aylık 700 -800 lirayı bulan yurt ücretleri özel yurtlarda onlara fazla geliyor. Onun için yurt bizim orada çok çok önemli. Giresunlu olarak sizden yurt istiyoruz” ifadesini kullandı.

“SEKA’YA KONUT YANLIŞTI”

Bektaşoğlu, “SEKA arazisi maalesef TOKİ’ye tevcih edildi, TOKİ buraya bina yaptı ama binanın satışında başarılı olamadı, binalara pek talep gelmedi. Arazi heba edildi. Keşke buraya yurt yapılsaydı. Bu ilim için, Giresun için daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Sayın Bakan, anayasal bir hak olan öğrenim hakkı öğrencilerin barınmasını da kapsar. Bu acı tabloyu ortadan kaldırmanızı önemle rica ediyorum” dedi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir