GiresunUlusal

BEKTAŞOĞLU GİRESUN AKP İL BİNASINI BAŞBAKAN YILDIRIM’A SORDU

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, AKP teşkilatlarının bulunduğu Özel İdare tarafından Akın Çorap A.Ş’ye satılan ait iş merkezi ile ilgili kamuoyunda konuşulan konuları TBMM’ye taşıdı. Bektaşoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle başkanlığa sunduğu önergesinin gerekçesinde, binanın satışı öncesi ve sonrasında çeşitli tartışmalar yaşandığını, sahibinin FETÇÖ/PDY davasında isminin geçtiği için de anlam kazandığını, kamuoyunun bilmesi gereken gizlenen ve aydınlatılması gerçekler olduğunu söyledi.  

“BİNAYLA İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM VAR MI?”

Son olarak binanın, üzerine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin dev posteri ve üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da posterinin asılarak gündeme geldiğini hatırlatan Bektaşoğlu, öneregsinde; bununla ilgili hukuki bir işlem yapılıp yapılmadığını sorarak “Genel Başkanlığını yapmakta olduğunuz AKP’nin bu binada 3 yıl boyunca ve 17/25 Aralık ve demokrasimizi, cumhuriyetimizi ortadan kaldırmaya yönelik 15 Temmuz silahı terör eylemi sonrasında da ikamet etmesi, FETÖ/PDY: AKP ilişkisinin sürdüğünün bir kanıtı olarak görülebilir mi?”ifadesine yer verdi.

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, 2013 yılında binanın satıldığını, bütün kiracıların mahkeme kararıyla tahliye edildiğini ancak AKP’nin hala binada kaldığını belirterek” partiniz bina sahibine 3 yıldır kira ödemiş midir, ödemişse dekontları mevcut mudur, hangi koşul ve şartlarla orada durmaktadır” dedi

İşte CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu'nun önergesi…

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü gereğince Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

                                                                                                                 Bülent Yener Bektaşoğlu 

                                                                                                                     Giresun Milletvekili 

 

Giresun kent merkezi girişinde, Karadeniz Sahil Yolu bandında yer alan Giresun Özel İdaresi’ne ait iş merkezi, 2013 yılında teklif almak suretiyle Akın Çorap Firması’na satılmış, ancak bina satış öncesi ve sonrasında çeşitli tartışmalara neden olmuştur.

Son olarak da binayı satın alan firmanın kurucusunun Bank Asya’nın finansörlerinden olduğu gerekçesiyle FETÖ/PDY soruşturmasında isminin yer aldığı iddiaları ve aranıyor olduğunun açıklanması, satıştan bu yana geçen sürecin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Son olarak, 3 yılda ve 15 Temmuz sonrasında da AKP il ve ilçe teşkilatlarının bu binada faaliyetlerini sürdürmesi, ayrıca partinin bulunduğu kattan tüm cepheyi kapsayacak şekilde Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin posterinin asılı kalması, üzerine de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın posterinin konulması, AKP-FETÖ ilişkisinin sürdüğü değerlendirmelerine yol açmış, hatta kamuoyunda bir meydan okuma olarak görülmüş, “FETÖ/PDY’den aranan kişinin binası posterle mi korunuyor “algısına neden olmuştur.
Dolayısıyla ortada gizlenen ve kamuoyunun bilmediği aydınlatılması gereken bazı gerçekler olduğu görülmektedir.

Bu konuda,

1-Giresun Özel İdaresi’ne ait binanın satışına hangi haklı gerekçelerle karar verilmiştir, kamu yararı ve karlılık esas alınmış mıdır?

2-Satış işlemleri öncesinde ve sonrasında idareyi zarara uğratacak her hangi bir işlem yapılmış mıdır, bu konuda bakanlığınızın veya ilgili kurumların bir araştırma ve incelemesi var mıdır?

3- Bodrum katında 6, zemin katında 10, birinci katta 14, İkinci katta 16, üçüncü katta 18, dördüncü katta 20, ayrıca 5,6,7, katlarda birer olmak üzere toplam 87 adet bağımsız bölüm bulunan bina için satış bedeli olan 7 Milyon 779 bin lira bedel nasıl bulunmuştur?

Bu rakam gerçek değeri yansıtmakta mıdır?

Binanın satışı için ilgili kurumlar aracılığı ile bir değer tespiti ve emsal fiyat belirlenmiş midir, İhale için rekabet ortamı oluşturulmuş mudur?
Sadece Akın Çorap Firması’nın bu ihaleye katılması nasıl açıklan malıdır? Firmaya binayı alması için bir telkin de bulunulmuş mudur?

4-İdare veya firma karşılıklı olarak satış sonrasında sözleşmedeki şartları yerine getirmişler midir? Binada bulunan kiracıların hakları gözetilmiş midir?

5-Bütün kiracılar için tahliye kararı verildiği halde, Adalet ve Kalkınma Partisi ve İkbal Dersanesi hangi koşul ve şartlarla binada kalmaya devam etmiştir? 3 yıl boyunca parti ve dersane alıcısına kira ödemiş midir, ödediyse hangi bankaya ödemiştir, dekontları mevcut mudur?

6-Partinizden yapılan açıklamada, “bizim bina sahibiyle ticari-siyasi ilişkimiz yok’ denilerek ne kastedilmektedir?

7- FETÖ/PDY soruşturması kapsamında suçlanan kişilerin her türlü ilişkisi delil olarak görülüp haklarında hukuki, adli çeşitli işlemler yapılırken, partinizin kurduğu bu ilişki ile ilgili işlem yapımış mıdır, eğer yapılmadıysa bu bir çifte standart değil midir?

8-Bu binaya hükümet kurulduğunda asılan Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin dev posterinin, darbe girişimi sonrasında da üzerine Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ınkiyle birlikte 26 Eylül 2016 tarihine kadar asılı tutulması nasıl açıklanmalıdır, bununla ilgili hukuki bir işlem başlatılmış mıdır?

9- Genel Başkanlığını yapmakta olduğunuz AKP’nin bu binada 3 yıl boyunca ve 17/25 Aralık ve demokrasimizi, cumhuriyetimizi ortadan kaldırmaya yönelik 15 Temmuz silahı terör eylemi sonrasında da ikamet etmesi, FETÖ/PDY: AKP ilişkisinin sürdüğünün bir kanıtı olarak değil midir?

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir