GenelGiresunUlusal

BEKTAŞOĞLU ESNAFA KOSGEB İŞKENCESİNİ TBMM’YE TAŞIYOR

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Ekonomi Bakanlığı tarafından KOBİ’lere KOSGEB üzerinden ilk 12 ayı ödemesiz gerisi üçer aylık taksitler halinde geri ödemeli olarak verileceği duyurulan 50.000 TL faizsiz kredinin müracaat süresinin uzatılmasını istedi.

KOSGEB şubelerinde yaşanan teknik sorunlar nedeniyle müracaatların yapılamadığını, bu konuda kendisine çok sayıda şikayet ulaştığını belirten Milletvekili Bektaşoğlu, “sorunu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü’ye ulaştıracağım. Ayrıca TBMM’ye taşıyarak hak mağduriyetinin giderilmesini isteyeceğim” dedi. 
Bektaşoğlu, “Verecekleri 50 bin lira, 10 gündür esnafa bugün git yarın gel çilesi çektirdiler. Doğru dürüst bilgilendirme yapmadılar. Muhasebeci ve mali müşavirler, esnaflar ve ulaştığım yetkililer bilgisayar sistemine girilemiyor, bilgi güncellemesi yapılamıyor gibi sorunlar olduğunu söylediler. Böyle saçma gerekçe olabilir mi? Adında bilim, teknoloji olan bakanlığa bu yakışır mı. Tam bir rezalet ve skandalla karşı karşıyayız” açıklamasında bulundu.
CHP Milletvekili Bektaşoğlu, krediden yararlanma koşullarını da eleştirerek,şunları söyledi: “50 bin lirayı ‘sicili temiz’ işletmelere veriyorlar. Kredi borcu olmayan, icra takibine uğramamış, vergi, sigorta borcu olmayan esnaf mı var? Asıl kredi onlara lazım. Giresun’da 14 bin kayıtlı esnaf var, ancak 5 bin kişi müracatta bulunuyor, sadece 70 kadar kişi kredi alma hakkına sahip. İşte Giresun’un tablosu bu. Esnafın bittiğinin resmidir bu. KOBİ kredilerinden yararlanma koşullarının değişmesi gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir