Giresun

BEKTAŞOĞLU: AKP FINDIKTA YABANCI TEKELLEŞMESİNİ İTİRAF ETTİ

CHP GİRESUN MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU TBMM’DE KONUŞTU: “AKP YABANCI FİRMALARIN SEKTÖRÜ ELE GEÇİRMESİNE GÖZ YUMDU, ŞİMDİ DE FINDIK FİYATLARINI DÜŞÜRDÜĞÜNÜ SÖYLÜYORLAR. BU MANİPLASYONDUR. GEREĞİ YAPILMALI”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, AKP Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’ün ‘yabancı firma fındık fiyatlarını düşürüyor’ şeklindeki sözlerini ‘gerçeğin itirafı’ olarak değerlendirdi ve Bakan Faruk Çelik’i göreve çağırdı.

FINDIK SEKTÖRÜNÜ YABANCI FİRMALARIN ELE GEÇİRMESİNE GÖZYUMDUNUZ

TBMM Genel Kurulu’nun son oturumunda gündem maddeleri görüşülürken söz alan Bektaşoğlu,  Bakan’a şu soruyu yöneltti:  “ Sorum Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza: Sizin de bildiğinizi gibi, bugüne kadar fındıkla ilgili verdiğim sayısız önerge, yaptığım onca konuşma ve açıklamalarımda vurguladığım "Yabancı firmalar manipülasyon yaparak fındık fiyatlarını düşürüyor." gerçeği sonunda partinizin milletvekilleri tarafından da kabul edilmiş ve Sayın Başbakana bu konuda Afyon'da bir dosya sunulduğu açıklanmıştır.

Dosyada ne olduğunu bilmiyoruz.

Ancak, bu önemli itiraf sonrasında Bakanlığınızın yapacağı çalışmaları merakla bekliyoruz. Özellikle, manipülasyon, yasalarımıza göre suç olduğuna göre, bu suçu işleyenlerin araştırılması gerekmektedir. 17-18 TL'ye çıkan fındığın fiyatının ortalama 10-11 liraya düşmesi acaba nedendir?

Bu konuda vereceğim araştırma önergeme destek bekliyorum, ne kadar samimisiniz görelim istiyorum”.

“ŞİKAYET ETMEYİN, GEREĞİNİ YAPIN”

Bülent Bektşoğlu, konuşmasında, AKP’ye  "Fındık" gibi millî bir ürünümüz üstündeki yabancı sektör tekelleşmesini nasıl sağladınızsa bunun yarattığı sonuçları ortadan kaldırmak da sizin göreviniz olacaktır. Şikâyet etmeye hakkınız yok.” diye seslendi.

Bilindiği gibi AKP Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Başbakan Binali Yıldırım’a fındıkla ilgili bir dosya sunduklarını söylemiş ve İtalyan firmaların bir çok yerli firmayı satın alarak piyasaya hakim olma çabaları olduğunu, bunun da tekelleşme dolayısıyla piyasalarda fiyatları aşağıya çekme çabalarına yol açtığını açıklamıştı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir