Giresun

BEKİR BAYRAM:ÖZGÜR BASIN DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRİR

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği kararı, değerlendirdi.

Bayram, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını  basın özgürlüğü açısından umut veren bir gelişme olarak nitelendirdiklerini ve sevindirici bulduklarını söyledi.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün, ‘kişi hürriyeti ve güvenliği’,  ‘düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti’ ve ‘basın hürriyeti’ haklarının ihlal edildiğine karar vermesinin ardından yazılı bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram,  “Basın özgürlüğünün ülkemizde gerçek anlamda sağlanması açısından tarihi bir karar alındı. Bu açıdan bakıldığında kararı basın özgürlüğü açısından önemsiyor ve sevindirici buluyoruz. Dileğimiz yazdıklarından dolayı hiçbir gazetecinin tutuklanmamasıdır” dedi.

Türk basınının uzun yıllar baskı altında tutulduğunu ve özellikle 12 Eylül döneminde gazetecilerin mesleklerini yapamaz hale geldiğini ifade eden Bayram, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, Türkiye’nin demokratik gelişimi açısından acilen atılması gerekli adımların başında gelmektedir. Dileğimiz,  Türkiye genelinde örgütlü en üst çatı basın meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu siyasetçiler, akademisyenler, bürokratlar, hukukçular ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulmalı, basınla ilgili mevcut yasalar ele alınarak, basın özgürlüğünü, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan ve mesleki standartlarla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bir ülkede basın ne kadar özgürse demokrasi de o derce güçlüdür. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir