GiresunManşet Üstü

AKSU’DAN AKP’LİLERE SEKA TEKLİFİ

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, “Seçimlerde ve şimdilerde bazıları belediye iflas etti, battı borçlarını ödeyemiyor dedi ama; Giresun Belediyesi Türkiye’de ekonomisi iyi durumda olan ilk 50 belediye arasındadır” diye konuştu.

 

EWWAKP'Lİ İBRAHİM USTA RUS PAZARINI SORDU, CEVABINI SEKA ÜZERİNDEN ALDI

Giresun Belediye Meclisi Şubat ayı 2. Toplantısında, AKP Meclis Üyesi İbrahim Usta’nın, “Belediye bütün gayrimenkullerini satıyor. Rus Pazar arsasının satışından elde edilen 8.5 milyon lirayı hangi hizmet için kullanacaksınız” sorusu üzerine açıklama yapan Aksu,  "Rus Pazarı arsasının ihalesi şeffaf şekilde yapıldı. Daha önce 5 Milyon olarak ihale edilen arsa 3 firmanın katılımı ile 8.5 Milyon Liraya satıldı. Giresun halkının olan arsa Giresun halkına hizmet için satıldı. Biz ilk dönem sonunda yaptığımız çalışmalarla halkımızdan güvenoyu ile ikinci döneme başladık. Halkın iradesine herkes saygı göstermeli. Sabah erken kalkan, belediye ye vuruyor. Herkes eserleri ile anılacaktır. Belediye ye vurmayı bırakıp, yaptıklarınızı konuşun" dedi.

Aksu konuşmasında, şunları söyledi: ”Bu zamana kadar 2 arazi sattık. Hatırlayın, sadece Bulancak Durağı istimlaki için 4.5 Trilyon Lira harcadık. 100 dolayında bina istimlak ettik. Sattığımızın daha fazlasını kazandırdık. Belediyeyi aldığımızda  30 Milyonluk bütçenin 26 milyonu borçtu. Borcunun bütçeye oranı % 80’lerdeyken bugün 110 Milyonluk bütçemizin borca oranı % 45 seviyelerindedir. Bu borcun büyük bir bölümü devraldığımız belediyenin elektrik kurumuna olan borcudur. Türkiye % 3 dolayında büyürken Giresun Belediyesi % 21 oranında büyüdü”

AKP’lilereGiresun’un ilçe belediyelerinin borçlarını meclise getirmenizi istiyorum” diye seslenen Aksu,” Nüfusa göre bizim belediyemiz ilçe belediyelerinden daha az borçludur. İller Bankası’na en az borcu bulunan belediyeyiz. İller Bankasın’da kredisi en yüksek belediyeyiz.34 araca 32 araç alarak araç sayısını 64 çıkaracağız. Giresun Belediye tarihinde bu kadar araç alınmadı”diye konuştu.

Kültür Merkezi yapılması için Rus Pazarı arsasından, Sokakbaşındaki Şehir Sineması karşılığında 5 milyon lira değerindeki bölümünü verdiklerini, ancak bugüne kadar merkezin yapılmadığından yakınan Kerim Aksu, “satmayı en iyi siz bilirsiniz, önce aynaya bakın” diye sürdürdüğü konuşmasında, konuyu Seka arazisinin satılıp geri alınması ve ardından da TOKİ’ye verilmesine getirdi.

“BU ŞEHRE KONUT DEĞİL İŞYERİ LAZIM”

“2004 yılında Seka arazisi 30 milyon değeri varken 4.5 milyona satıldı. İçim hala acıyor. Hakkımı helal etmiyorum” diyen Aksu,”Stad arazisini TOKİ’nin aldığını duyuyoruz. Oraya, havuz, stad ve salonun yıkılıp yerine ne yapılacağı sır gibi saklanıyor. Bu şehrin halkının seçtiği belediye başkanının haberi yok. Hani sizlerin dilinden düşmeyen milli irade ne oldu? Milli idare sizlersiniz. Bu şehrin geleceğini TOKİ Ankara’dan değil, bizler birlikte planlamalıyız” ifadesini kullandı.

Başkan Aksu, şunları söyledi: Ağzı açılınca bizi eleştiren Hasan Aydın o zaman milletvekiliydi. Seka’nın satışında onun da vebali var. Şimdi aynı arsayı 68 Milyon Liraya TOKİ aldı. Bir Giresunlu olarak hakkımı helal etmiyorum. Aydın ,görevinden istifa etti, aday olacak.  Gider ayak yine belediyeyi eleştirmiş. Milletvekili olursa Allah Giresun’u korusun. Seka gitti, Fiskobirlik sizin döneminizde 5 bin kişilerden 150 kişiye düştü. Kamu kuruluşu kalmadı. Gelin bu şehir için bir şeyler yapalım. Birbirimizi yemekten hizmet üretemiyoruz. Giresun’un önceliği stad mı, konut mu? Stat acil ihtiyaç mı, Seka arazisine sanayi sitesi, bölge hali, organize sanayi yapalım. Binlerce işsize iş sağlayalım”.  

Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun İbrahim Usta’nın itirazlarına bir süre daha verdikten sonra, gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir