GiresunKültür - Sanat

BAŞKAN AKSU, KOLTUĞUNU ULRİCH’E VERDİ

Türk Alman Engelli Derneklerini bir araya getiren organizasyon çerçevesinde Giresun’da bulunan konuklar Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu makamında ziyaret etti. Aksu, engelli dostu bir belediye olduklarını belirterek; ” Hepimiz bir gün engelli olabiliriz. Engelliler bizim kardeşimiz, arkadaşımız” dedi.
Aksu, 2009 yılından itibaren engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak misafirlere şu bilgileri verdi; ” Öncelikle belediyemiz bünyesinde engelli birimi kurduk. Bu birimin başında Emine Çetinkaya bulunmaktadır.Engelli taşıma aracı, Gazi Caddesi engelli taşıma araçları, tüm yollarımızda engelliler için özel giriş ve yollar yapıldı. Görme engelliler için sesli kütüphane, engelli oyuncuların oluşturduğu ” Yürek Takımı ” ,Engelli Meclisi, yeni hazırlanan bir gazete çıkaracağız. Engellilerimize, konuşan saat, beyaz baston, sandalye ve ekipman desteği sağlıyoruz. Engellileri bir parçamız olarak görüyoruz.”
Almanya’nın Köln kentine bağlı Rosrath Engelli Yurdu Müdürü Karl Schlüter ,Giresun’da gördükleri ilgiden çok memnun olduklarını ifade ederek ; ” Engelliler için güzel çalışmalarınızı gördük. Tiyatroda bizden daha öndesiniz. Birlikte ortak çalışmalar yapabiliriz. Sizleri Köln’e davet ediyorum. Bizim çalışmalarımızı size göstermek isteriz. Engelliler için en önemli konu istihdamdır. Çalışan engelliler hayata daha iyi tutunuyor “dedi.
5yi4v9a6t9dlq026o93l8a (1)

Almanya’daki engelli derneklerinde gönüllü çalışan ve bu programın hazırlanmasını sağlayan hemşerimiz Rezzan Arslan (Karaahmetoğlu) Giresun’da bir engelli yaşam bahçesinin kurulmasını talep etti. Arslan ; ” Bu proje aramızdan kısa bir süre önce ayrılan kardeşimiz Ahsen Sema Küçük’ün projesidir. Kendisine anlatınca çok etkilenmişti. Bir ekolojik bahçe oluşturacağız. İçersinde hobi  alanları, atölye, kafeterya, çiçek, sebze yetiştirilen alanlar. Yaşam alanları olacak ” şeklinde konuştu.

Kerim Aksu, konuyla ilgileneceğini söyledi.
Rosrath Engelli Yurdu Müdürü Karl Schlüter Başkan Aksu’ya ziyaretin sonunda fındık başımızın tacı heykeli verdi.Aksu ” Fındık Başımın Tacı” heykeli ve tüm konuklara Giresun Kalite fındık hediye etti.

ULRİCH’İN MAKAM KEYFİ
k890ns8bq9d0isb6lyy0o7Alman konuklar arasında bulunan engelli Ulrich Beckers Başkan Aksu’nun makamına oturmak istedi. Aksu, ” Ben demokrat biriyim. Gel bakalım diyerek ” konuğunun isteğini yerine getirdi. Aynı zamanda Atatürk hayranı olan Ulrich Beckers ‘in yakasına Başkan Kerim Aksu tarafından Atatürk rozeti taktı.
Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu ziyaret eden Alman konuklara, Giresun engelli derneklerinin yöneticileri ve engelli vatandaşlarımızda eşlik ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir