GiresunManşet Üstü

BARODAN BAŞBAKANA TEPKİ

Danıştay’ın 146. Yıldönümü ve “İdari Yargı Günü”nde Başbakan Erdoğan'ın,  eleştirilerine tahammül edemeyerek 'edepsizlik yapma' diye azarladığı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'na Giresun Barosu sahip çıktı. Baro Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "TBB Başkanına yapılan saldırıyı üzüntü ve kaygıyla karşılıyoruz" dedi.

Açıklamada şu görüşler dile getrildi: "10.05.2014 Cumartesi günü Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Avukatlık Yasasında yapılmak istenilen değişiklikler ve ülke gündemine ilişkin önemli konularda düşünceleri ve sorunlarımızın çözümü konulu bir konuşma yapmıştır. 

Avukatlık Kanunu 76. maddeye göre; Baroların hukukun üstünlüğünü korumak,insan haklarını korumak ve savunmak görevleri vardır.Bu çerçevede; Sayın Başkanımız konuşmasında ülke gündemine,yargıdaki sorunlara,toplumdaki mağdurlara ve Van depremzedelerinin yaşadıkları drama da işaret etmiştir.

Sayın Başbakan’ın Savunma makamı adına konuşan Sayın Barolar Birliği Başkanı’na göstermiş olduğu tepki demokrasiye tahammülsüzlük ve Anayasamızdaki ifade özgürlüğüne saldırı niteliğindedir. Bu tepkiyi üzüntü ve kaygı ile karşılıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve çok sayıda yargı mensubunun olduğu bir ortamda, bu şekilde bir çıkışın hoşgörüye uymadığını ve devletimizin geleneğinde örneği olmadığını üzüntü ile hatırlatıyoruz.

Demokrasinin karşı görüşlere saygı gösterme rejimi olduğunu bir kez daha tekrar ediyoruz.Her zamankinden daha fazla birliğe,beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyacımız olduğuna işaret ederek sorunlarımızı birbirimizi iterek değil ancak saygı,sevgi,hoşgörü çerçevesinde karşılıklı görüş alışverişi ile birbirimizi anlayarak ve uzlaşarak çözebileceğimize inanıyoruz"

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir