Ulusal

Balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

 

Balıkçılar, balık yasağının 1 Eylül itibariyle sona ermesiyle sezonun ilk avı için “Vira Bismillah” dedi. Uzun bir aranın ardından 2013 – 2014 balık sezonu coşkuyla açıldı.

İlk günü İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’ne ağ atarak geçiren balıkçılar, yeni sezonda ucuz balık sözü verdi. İstanbullu onlarca balıkçı, ilk gün boğazın mavi sularına ağlarını bıraktı. Sezonun ilk günü renkli görüntülere de sahne oldu. Onlarca balıkçının büyük ümitlerle boğaza saldığı ağlara tornik, palamut ve kilolarca istavrit takıldı. 

Balıkçıların zorlu ve keyifli yolculuğu ise adeta nefes kesti. Büyük bir ahenk içinde çalışan onlarca balıkçı ilk gün bereketinin tadını çıkarttı.

Yeni sezona balıkçılar büyük ümitlerle başladı. Aileleri tarafından dualar ve iyi dileklerle denize uğurlanan balıkçılar bu sezondan oldukça umutlu. Yoğun hazırlık ve kontrollerin ardından av sezonunu açtıklarını belirten Tekirdağlı Balıkçı İdris Şeremet, “Bu yılki av sezonundan oldukça umutluyuz. Umarım bu yıl iyi bir yıl olacak. Vatandaşlarımızın, esnafımızın ve balıkçılarımızın yüzünü güldürecek bir sezon olur. Bu gece itibariyle sezonu açıyoruz inşallah, hayırlı bir sezon olur.” dedi.

Kumkapı’da halde balıkçıları ziyaret eden Fatih Belediye Başkanı Demir, hayırlı ve bereketli bir sezon olması temennisinde bulundu. İlk günde balıkçılarla birlikte olmak istediklerini belirten Başkan Demir, “1 Eylül itibariyle balık sezonu açıldı. Arkadaşlar dün akşam vira bismillah diyip yola çıktılar. Bugün de sezonun ilk balıklarını gördük. Denize açılan arkadaşların söylediğine göre bu sezon geçen sezondan daha iyi olacak. Öyle gözüküyor. Protein kaynağı olarak bizim insanlarımız için çok iyi olacak. İnsanlar hak ettikleri balığı en ucuz şekilde yiyeceklerdir” şeklinde konuştu. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir