GenelGiresunManşet Üstü

BAKÜ ŞEHİTLERİNE GİRESUN TOPRAĞI

Azerbaycan’da bulunan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Bakü'nün düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıldönümü etkinliklerine katılıyor.

 

 

 

DSC_6874Bakü Büyükelçiliğinin davetlisi olarak Azerbaycan’a giden Attar, üniversitenin akademik ve idari kadrosu ile birlikte Bakü’nün kurtuluşu sırasında şehit olan Kafkas İslam Ordusu askerleri için oluşturulan Bakü Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. 

Şehitlik anıtına karanfil koyarak dua eden Attar, Giresun’dan getirdiği toprağı şehitlerin isimlerinin bulunduğu alana serpti.

Aygün Attar, burada yaptığı açıklamada, “İşgal edilen topraklarımız için omuz omuza savaş veren Kafkas İslam Ordusu’nun Türk ve Azeri şehitlerini saygı ve rahmetle anıyorum. Onlar benim de doğup büyüdüğüm kardeş Azerbaycan’ın her yerindeki topraklarda koyun koyuna yatmaktadırlar. İçlerinde Rektör olarak görev yaptığım Giresun’dan da şehitler var. Giresun’dan getirdiğim toprağı buraya serperek bütün şehirlerimize dualar ettim, rahmet okudum. Ruhları şad olsun” dedi.

DSC_6856

Aygün Attar daha sonra aynı yerdeki 19-20 Ocak 1990’ da Rus Kızıl Ordusunun vahşice katlettiği şehitlerle, Ermenilerin Karabağ'da yaptığı soykırım sonrası katledilenlerin şehitliğini de ziyaret ederek dua okudu ve buraya da karanfil bırakarak Giresun toprağı serpti.DSC_6847

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,  bugün Azerbaycan Diplomasi Akademisi’nde Kafkas İslam Ordusu başlıklı panele konuşmacı olarak katılacak.

Attar, ayrıca Azerbaycan'da çeşitli üniversiteleri ziyaret ederek protokoller imzalayacak.

Aygün Attar, Bakü Avrasya Üniversitesi ve Odlar Yurdu Üniversitesi tarafından kendisine verilecek olan Fahri Doktora Ünvanı için düzenlenen  törenlerine de katılacak. 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir