Giresun

BAKANA GÖRE ÇÖKEN MENFEZDEN PERSONEL SORUMLU DEĞİLMİŞ!

6 KİŞİNİN KATİLİ BULUNAMADI

TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 22 Ağustos 2020’de Tirebolu- Doğankent Karayolu üzerinde 5 asker ve 1 operatörün ölümüne yol açan menfezin, altının boşaltılması sonucu çökmesine sebep olan sürece yönelik bir soruşturma yürütülmediğini dile getirdiği soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Kara İsmailoğlu cevap verdi. Tığlı’nın ‘hangi şirket ve kimler hakkında hangi işlem yürütüldü’ sorusuna Bakan’ın cevap yazısında “Soru önergesinde bahsi geçen menfezin korunmasına yönelik çalışmaların yaşanan sel felaketi öncesinde yapıldığı ve betonarme tip istinat duvarının yapımının 27.07.2020 tarihinde standartlara uygun olarak tamamlandığı anlaşıldığından, ilgili personele bir kusur atfedilmeyerek haklarında herhangi bir işlem yapılmamasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.
CHP Milletvekili Tığlı konuya ilişkin yaptığı açıklamada “yaşadığımız afete sebep olan, ihmali bulunan tüm unsurların, bundan sorumlu olan kişilerin, şirketlerin yürüttükleri faaliyetlere ilişkin bir soruşturma neden yürütülmediğini sorduk. Sayın Bakan, burada istinat duvarlarının standartlara uygun bulunduğunu ifade ediyor olsa da sanırım bu istinat duvarlarıyla altı boşaldığı için çöken menfezin bir alakası olmadığından bile haberi yok” dedi.
Tığlı, şu değerlendirmeler yaptı: “Vatandaş menfez çökecek diye uyarıyor, buraya tedbir alın diyor. Ama Karayolları Bölge Müdürlüğü ne yapıyor; kum çakıl ocaklarının faaliyetlerine engel olan toprak kaymasını engellemek için menfezin elli metre sağına ve soluna istinat duvarı inşa ettiriyor. Standarda uygun yaptım diyorsun ama asıl yapman gerekeni ihmal edip ölümlere sebep olmuşsun biz bunu soruyoruz.
Buna ilişkin bugüne kadar herhangi bir soruşturma neden açılmadı diyoruz, biz temeli yok nasıl ayakta duracak diyoruz? Sen duvarı doğru yaptık diyorsun. Çok merak ediyorum acaba Sayın Bakan sorularımıza afet olduğu zaman da aynı cevabı verebilir miydi?
Siz sorumlulardan hesap sorulacak, en ağır yaptırımlar uygulanacak gibi hamasi sözlerle çıkmadınız mı milletin karşısına. Tıpkı Sayın Cumhurbaşkanının afet sonrası kum çakıl ocaklarının faaliyetlerinin denetimi hatta durdurulmasına yönelik talimatı gibi. Tıpkı bunu yerine getirmediği için İl Özel İdare Genel Sekreterinin görevden alınıp, yerine getirilen Genel Sekreterin bu denetimleri yaptığı için görevinden alınması gibi. Bunu biz söylemiyoruz. İçişleri Bakanı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri bu sebeple görevden alındı demiş mi? Afet sonrası atanan Genel Sekreter bu denetimlerden ötürü baskı gördüğünü ifade etmiş ve görevinden alınmış mı? Burada 5 şehit verdik. Ardından bir buçuk yıla yakın zaman geçti ölen öldü kim sebep olduysa ne araştırıldı ne bulundu ne de cezalandırıldı. Bu rejimin sistematiği bu şekilde”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir