Giresun

BAKAN YILMAZ’DAN ÖNEMLİ İMZA

KARADENİZ'İN YAYLALARI BİRBİRİNE BAĞLANACAK. GİRESUN'DA DOKAP TOPLANTISINA KATILAN KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ, YEŞİL YOL İÇİN BÖLGEYE 40 MİLYON DOLAR GÖNDERİLDİĞİNİ AÇIKLADI

DOKAP Bölge İdaresi Başkanlığı İl Değerlendirmesi için Giresun’a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Vali Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret etti.A
Yılmaz'a, Vali Dursun Ali Şahin tarafından Görele kemençesi ve fındık ürünleri hediye edildi. Kemençe çalması istenen Yılmaz, "iyi çalamazsam Göreleli kemençe üstadlarına ayıp olur" ifadesini kullandı.
Bakan Yılmaz, daha sonra DOKAP Bölge İdaresi Başkanlığı İl Değerlendirmesi için yapılan toplantıya katılarak burada bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin dünyadaki 200 ülkeden ekonomisi güçlü 20 ülke arasında yer aldığını belirten Yılmaz; şöyle konuştu: “Kalkınma olmadan, ekonomik bağımsızlığı olmayan, bir ülke siyasi bağımsızlıkla bağımsız bir ülke olamaz. Ekonomik olarak dünyaya bağımlı olan, teknolojiyi üretemeyen, bilgi üretemeyen bir ülke ne kadar siyaseten, hukuken bağımsız gibi gözükse de dünyaya bağımlı olmaya mahkumdur. Dolayısıyla gerçek anlamda bağımsızlığımız yaptığımız çalışmalarla ne geliştirebilirsek, ne kadar güçlendirebilirsek, insanımızın bilgi birikimini ne kadar yükseğe çıkarabilirsek ülkemiz o kadar ön sıralara geçmiş, bölgesine yön verebilen hale gelir".

Doğu Karadeniz’i turizmde kalkındıracak Yeşil Yol projesini de değerlendiren Bakan Yılmaz; sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bütün Doğu Karadeniz’i boydan boya kesen yaylalarımız arasında bir bağlantı oluşturan önemli bir projeyi hayata geçirmek üzereyiz.Yanlızca fiziki olarak değil, çevreyi bozmadan, çevreyle uyumlu bir bağlantı yol projesidir.Bir tarafta yaylalarımız arasında bağlantı kurulurken diğer tarafta güzergah üzerinde konaklama ve hizmet tesisleriyle turizm ekseni oluşturmaktadır.Bu turizm adına hayati bir projedir. Projenin hayat bulmasıyla hem bölgemiz hem de ülkemize önemli katkı sağlayacaktır. Proje ile ilgili bölgemize 40 milyon dolar kaynak çıkarılmış ve bu kaynak 8 ilimize eşit şekilde dağıtılmıştır.”
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın yaptığı konuşmanın ardından Bakanlık, Valilik ve DOKAP tarafından Yeşilyol Projesi'nin protokolü imzalandı.

ADEM TATLI MAKAM ŞOFÖRÜ OLDU 

Yılmaz, toplantının ardından Bulancak ilçesinde Cumhuriyet tarihinde Osmanlı ve Selçuklu mimarisiyle yapılan tek eser olan Sarayburnu Camisi'ni inceledi. Burada öğlen namazını kılan Bakan Yılmaz, cami yetkililerinden bilgi aldı. Bakan Yılmaz, daha sonra DOKAP Bölge Merkezi'ne geçti. DOKAP Bölge Merkezi'nde değerlendirmelerde bulunan Bakan Yılmaz, eskiden yapılan projelerin raflarda tozlandığını belirterek “Daha önce yapılan plan ve projelerin sahibi yoktu. Yapılan projeler raflarda tozlanıyordu. Sadece bir GAP vardı. Bugün ise DOKAP gibi bir çok proje var ve her proje takip edilmektedir” dedi.
Bakan Yılmaz, yaptığı açıklamanın ardından Ordu-Giresun Havaalanı inşaatını incelemelerde bulunmak üzere Giresun’dan ayrıldı.
Bakan Yılmaz’ın makam şoförlüğünü ise AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı’nın yapması ise dikkat çekti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir