Giresun

AYILARA ELKTROŞOK…

BALKOVANLARINA SALDIRAN AYILAR, ELEKRTİKLİ ÇİTLERLE BERTARAF EDİLECEKLER

Ayıların saldırılarından muzdarip olan arıcıların elektronik çit sistemi kurması gerekiyor. Ayı neslinin korunması amacıyla ayıların avlanması Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne göre yasak.

50’nin altında kovanı bulunan arıcıların ise kendilerinin tedbir alması gerekiyor.

Giresunlu arıcıların ‘ayılar  bal kovanlarımıza saldırıyor’ şeklindeki şikayetleri üzerine Vali Dursun Ali Şahin, çözüm buldu. Ayılar elektroşokla bertaraf edilecekler.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Giresun Valisi Şahin,  ayıların Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern Sözleşmesi)’ ne göre koruma altına alındığını, bu sözleşme gereği ayılarında ülkemizde avlanmasının yasak olduğunu hatırlattı.

50 KOVANI OLANA DESTEK

Şahin, şunları söyledi: “Arıcılığın yoğun olarak yapıldığı bölgemizde ayıların arı kovanlarına zarar verdiklerinden dolayı çeşitli şikayetler Valiliğimize ulaşmaktadır. Bu zararlara karşı arıcılığın toplu olarak yapıldığı Artvin ilinde ayının uzaklaştırılması için elektroşoklu teller kullanılarak kovanlardan uzak durması sağlanmıştır. Artvin’de bu elektroşok çit uygulaması halen devam etmektedir. İlimizde ise arı kovanları alanlara oldukça dağınık halde yerleştirildiğinden ve başında insan bulunmadığından dolayı elektroşok çit yöntemi uygulamasına geçilememiştir.

Ayı zararlarının yüksek olduğu yerlerde en az 50 kovanı bulunan arıcılarımızı veya arıcılar birleşerek 50 kovanı bir araya getirdiklerinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne başvurmaları halinde kendilerine yardımcı olunarak elektroşok çit yöntemi uygulanmasına geçilecektir. 

50’nin altında kovanı bulunan üreticiler ise tedbirlerini kendileri alacaktır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir