Giresun

AYGÜN ATTAR’A SARAY’DA ÖNEMLİ GÖREV

Giresun Üniversitesi önceki dönem rektörlerinden Prof.Dr. Aygün Attar, Cumhurbaşkanlığı AYGÜN ATTAR'A SARAY'DA ÖNEMLİ GÖREVGüvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyeliğine atandı.

Attar’ın bu göreve atanmasına ilişkin karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Aygün Attar’ın bu göreve getirilmesi özellikle Azerbaycan ve Türk dünyasında sevinçle karşılandı.

 

 

AYGÜN ATTAR KİMDİR?
Prod. Dr. Aygün Attar, 16 Nisan 1962 tarihinde Azerbaycan’ın Kubadlı kentinde dünyaya geldi. 1986 senesinde Bakü Devlet Üniversitesi’ni bitirdi. 1994 yılında doçent, 2003 yılında profesör kadrosuna atandı.
Attar, Çeşitli akademik görevlerin ardından, 2007 yılında ilk profesörü olarak göreve başladığı Giresun Üniversitesi’nde, 2010 yılına kadar Rektör yardımcılığı yaptı. Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı görevini de yürütmüş olan Attar, 28 Mart 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından GiresunAYGÜN ATTAR'A SARAY'DA ÖNEMLİ GÖREV Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı. Bu görevi başarıyla sürdüren Attar, üniversitenin yeni fakülte ve yüksek okullarla yapılanmasını, kurumsal kimlik kazanmasını, eğitim-öğretimin altyapısının oluşmasını ve Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yer almasını sağladı. Attar, 2016 yılında yapılan seçimlerde 260 oy aldı ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan 103 oy alan Cevdet Coşkun’u atadı.

2019’da Türkiye Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı görevine seçilen Aygün Attar, Askeri Tarih Komisyonu, Avusturya Türk Bilim Ofisi ve Dünya Türkleri Kongresi üyesi .

Türkiye ve Jeopolitik, Türk-Ermeni İlişkileri, Yakın dönem Orta Asya Tarihi, Transkafkasya Tarihi, Genel Türk Tarihi, Rusya Tarihi, Yakın dönem Orta Doğu Tarihi ve Dış Türkler konularında uzmanlaşan Aygün Attar, Rusça, İngilizce ve Farsça dillerine hakim. Bir Modernite Sorunu Olarak Ermenicilik-Karabağ Sorunu Kapsamında Ermeniler Ve Ermeni Siyaseti- İran’ın Etnik Yapısı adlı üç kitabı ve sayısız makaleleri bulunan Attar, evli ve üç çocuk annesidir.

Aygün Attar’ı kutluyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir