GiresunUlusal

AYGÜN ATTAR, DEMİRTAŞ’LA MAHKEMELİK OLDU

Giresun Üniversitesi,  Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, gazetemizde de haber olarak yer alan ve bir televizyon programında söylediği sözlerin arkasında durdu. Attar, HDP Genel Başkanı Selahhattin Demirtaş hakkında dava açtı. Türk Hukuk Enstitüsü Genel Başkanı Avukat Ali Çelikkaya ile birlikte Ankara Adliyesi’ne giderek dilekçe veren Attar,  dava açma gerekçesinde, Demirtaş’ı,  TCK’nın 304. Maddesi'nde belirtilen ‘Devlete karşı savaşa tahrik’, TCK 216. Madde'deki ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama’ suçlarını işlediğini iddia etti.

Aygün Attar, dilekçesine “Selahattin Demirtaş, Rus jetinin Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinden sonra çıkan kriz sırasında Moskova’ya bir heyetle giderek Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmüştü. Görüşmenin basına açık kısmında Demirtaş’ın sınır ihlal eden Rus uçağının düşürülmesini hata olarak gördüğünü beyan ettiği, Türkiye’nin gerilimden beslenen bir dış politika izlediğini söylediği biliniyor.  Bu görüşmenin açık bilgilerinden dahi Demirtaş’ın tutumunun yabancı devlet yetkililerini Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik tahrik, hatta savaşa teşvik suçu kapsamına giriyor.  Öte yandan, Demirtaş’ın 5.4.2016 tarihindeki TBMM Grup konuşmasında Azerbaycan’ın BM, AGİT ve uluslararası toplumca kabul edilmiş topraklarının bütünlüğünü temin etmek için giriştiği harekat için 'katliam' ifadesini kullanmasını düşünce özgürlüğünün sınırlarını aşan ve cezai sorumluluk gerektiren fiildir” diye görüşlerini yazdı.

Demirtaş’ın Ermenistan’ın işgalindek Karabağ için kullandığı sözlerle, ‘Kobani’ olayları sırasında da ‘silahlı çatışmalar Kobani değil de Azerbaycan’da olsaydı siyasi iktidarın tavrı aynı mı olacaktı?’ ifadesini de dilekçesine koyan Attar,  “Demirtaşi Azerbaycan ve Azerbaycan Türkleri üzerinden Türk halkı arasına kin ve nefret sokmaya çalıştığı anlaşılmıştır” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir