Sağlık

AVRUPA’DA YILIN ANNESİ

“Avrupa'da Yılın Annesi” seçilen, Dilara Gürsoy 

ve Ailesinin ibretlik hikayesi

Tekerlekli sandalyedeki eşini şefkat ve sevgi yöntemiyle yürüttü

31 yaşında tüm güçlükleri yenen ve hayata meydan okuyan Dilara Gürsoy, Avrupa'da yılın annesi seçildi. Hem ustalık hem eşine hasta bakıcılık hem de çocuklarının öğretmeni olan Dilara Gürsoy Avrupa'daki Türk kadınları için model anne oldu.

Abdülkadir KARA/ KİERSPE (Almanya)

www.turkhaber.eu

ALMANYA'nın Kierspe kentinde yaşayan Ispartalı Gürsoy ailesinin annesi, Dilara Gürsoy (40) Avrupa'da yılın annesi seçildi. Yerel bir gazete tarafından yılın annesi seçilen Dilara Gürsoy'un 30'lu yaşlarda yaşadıkları romanlara konu olacak cinsten. 30'lu yaşlarda yaşadığı tüm zorlukları yenen Dilara Gürsoy, Avrupa'daki Türk kadını için model anne oldu.

Dilanne22HER ŞEY 9 YIL ÖNCE BAŞLADI

Yılın annesi Dilara Gürsoy işte söze böyle başladı: “19 yaşında evlenerek toplum arasındaki tabirle 'ithal gelin' olarak Almanya'ya geldim. 2004 yılında bir arsa alarak kendi evimizi yapmaya başladık. Eşim Sedat, inşaat malzemesi almak için bir depoya gitmişti. O beklerken yukarıdan 5 metre yükseklikten  atılan 25 kilo ağırlığındaki paketin kafasına düşmesiyle gözünü hastanede açtı. Helikopterle Köln'e götürüldü ve 2 hafta yoğun bakımda kaldı.  Daha sonra Siegen yakınlarındaki bir klinikte 3 ay tedavi gördü.”

HEM USTA HEM HASTABAKICI HEM DE EĞİTMEN

Eşinin  tekerlekli sandalyeye mahkum olmasıyla birlikte tüm hayatlarının değiştiğini vurgulayan yılın annesi Dilara Gürsoy yaşlı gözlerle anlatmaya devam etti: “Kaba inşaat bitmiş iç inşaata devam ediyorduk. Eşimin hastanelik olmasıyla bir anda her şey duracak gibi oldu. Ancak ne kadar genç olsamda ben bir anneydim. Hem hergün hastaneye giderek eşime destek olmaya ve tedavisiyle ilgilenmeye başladım hem de inşaatı devam ettiriyordum. En küçük kızım iki buçuk yaşındaydı. Diğerleri okula devam ediyordu. Onlarla ilgilenmem ve yaşadıklarımızın eğitimlerine yansımamasına özen gösterdim. Adeta bana uyku haram olmuştu. Bir ay içinde 10 kilo zayıflamıştım. Eşim hastaneden tekerlekli sandalye ile taburcu oldu. Artık onun özel hastabakıcısıydım. Ayrıca inşaatın ustabaşısı ve çocuklarımın öğretmeniydim.”

ANNELİK DUYGUSU BİZİ AYAKTA TUTTU

İlerleyen süreçte inşaatı bitiren Dilara Gürsoy yeni evlerine taşındıklarını açıklayarak sözlerine şöyle devam ettİ: “inşaatı bitirip yuvamıza taşındık. Eşimin tüm bakımını, gerekli fizik tedavi ve egsersizlerini artık bizzat ben yapıyordum. İki yıl önce onu yürüyemez durumdan, tekerlekli sandalyeden kurtardık. Artık bastonla da olsa yürümeye başladı. 7 yıllık bu süreçteki en büyük gücü anne oluşumdan aldım. Artık ben ailenin hem erkeği hemde annesiydim. Şimdi 3 kızım Ünzile, Melisa ve Leyla şu anda Gymnasium'a (Lise) devam ediyorlar.  Biz o zorlu dönemde Aile olmayı öğrendik. Yaşadığımız acılar beni pişirdi, olgunlaştırdı. Artık her türlü zorluğa göğüs gerebilirim. Yaşadığım tüm zorluklara rağmen ailemi korudum. Korumakla kalmadım ayakta tuttum ve başarılı olmalarını sağladım. Her anne benim yaptığımı yapar diye düşünüyorum zira annelik çok kutsal birşey.”

YILIN ANNESİ OLMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU

Yılın annesi seçilmesinin kendisini hem mutlu ettiğini hem de geçen 9 yıllık süreci tekrar yaşadığını belirten Dilara Gürsoy: “Avrupa'da yılın annesi seçilmem beni çok mutlu etti. Her anne kendi çapında yılın annesidir. Beni yılın annesi olarak seçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Yılın annesi seçilen Dilara Gürsoy'a  yerel gazete tarafından bir buket çiçek ve bir de plaket verildi. Yılın annesi seçilen Dilara Gürsoy, aynı zamanda Sauerland ve Çevresi Atatürkçü Yaşam Derneğinin başkanlığını yapıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir