Kültür - Sanat

Avrupa’da geleneksel 7. Kümbet Yayla Şenliği

Bizim uşaklar bu sene Kümbet'e erken çıktılar

Werdohl Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneğinin 7. kez organize ettiği geleneksel Kümbet Yayla Şenlikleri yaklaşık bin 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yayla ağalığını Völklingenli işadamı İdris Çıtlak bin 100 Euro'ya aldı.

Kumgir77

Haber: İslam KARA- Fotoğraf: Kemal KARA

 WERDOHL (Almanya)

www.turkhaber.eu

Kumgir99

ALMANYA'nın Werdohl kentindeki Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneğinin her yıl geleneksel olarak organize ettiği Kümbet Yayla Şenliklerinin 7. si yaklaşık bin 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Avrupa'daki Kümbet ağası, Giresunlu işadamı İdris Çıtlak oldu.

Werdohl-Eveking'deki Altenmühle spor tesislerinin yan tarafındaki meydanda yapılan 7. Kümbet Yayla şenliklerinin açılışını, Werdohl Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Aytekin Çetin yaptı. Başkan Aytekin Çetin: “Biz Karadenizlilerde baharın sonundan itibaren yaylaya çıkmak bir gelenektir. Yayla geleneği bizim kültürümüzün bir parçası oldu. Bizler uzun yıllardan beri Avrupa'da yaşadığımız için bu kültürü yaşamaktan mahrum kaldık. İkinci nesil olarak bizler küçüklüğümüzde bu kültürü az da olsa yaşadık. Ancak  3. nesil olan bizim çocuklarımız bu kültürü yaşayamadılar. Mademki biz yayla kültürünü memlekette yaşayamıyorsak, bu güzel geleneği Avrupa'da yaşayalım ve yaşatalım düşüncesiyle Kümbet Şenliklerini her yıl Avrupa'da düzenlemeye başladık. 7. si yapılan bu şenlikleri daha uzun yıllar birlikte yaşatıp-yaşayacağız. Kümbet  Yayla Şenlikleri için Avrupa'nın dört bir yanından koşup geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Kumgir55

MİLLETVEKİLLERİ HORONDA

 

Werdohl'daki Kümbet Yayla şenliklerine başta, SPD'li Federal Milletvekili Dagmar Freitag, SPD'li NRW Eyalet Milletvekili Michael Scheffler, Werdohl 2. Belediye başkanı Andreas Spaeinghaus, bölgedeki STK başkanları ve yaklaşık bin 200  kişilik bir vatandaş topluluğu katıldı. Kümbet Yayla Şenlikleri için özel olarak Giresun-Görele'den gelen sanatçı Baransel'in  çaldığı kemençe eşliğinde milletvekilleri horona kalktılar.

 

KÜMBET AĞALIĞI BİN 100 EURO

 

Avrupa Kümbet Yayla Şenliklerinde geleneksel olarak açık artırmayla yapılan Kümbet Ağalığını, 380 km uzaktaki Völklingen'den gelen Giresunlu İşadamı İdris Çıtlak bin 100 Euro'ya kazandı.

İdris Çıtlak, açık artırma sonunda ağalık yeleği ve kasketini giyip tesbihini aldı. Yeni ağa, eski ağalar tarafından tebrik edildi.

 

HEM MÜZİK HEM DE MANGAL KEYFİ

 

Avrupa Kümbet Yayla Şenliklerinde, Ali Şefik Oral, Baransel ve Erdal Güvendi söyledikleri memleket türküleriyle ziyaretçileri hem eğlendirdiler hem de meydana çıkarak horon teptirdiler. Ayrıca Werdohl Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneğinin kız folklor ekibide gösteri yaptı.

 

ESKİ BAŞKAN'A PLAKET

 

Uzun yıllar Werdohl Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneğine başkanlık yapan Atıf Özer'e hizmetlerinden dolayı, yeni başkan Aytekin çetin tarafından plaket verilerek teşekkür edildi.

Kumgir1

KİMLER KATILDI?

 

Werdohl'daki 7. Kümbet Yayla Şenliklerine, siyasilerin yanı sıra  Giresunlu ve diğer STÖ temsilcileride bizzat gelerek destek verdiler. Mülheim Giresun Kültür ve Uyum Derneği Başkanı Aydın Petekçi en erken gelen başkan olarak “en mülayim ve en karizmatik” başkan olduğunu kanıtladı. Kıtalararası Giresun Eğitim Derneği Başkanı İbrahim Şentürk, Yurtdışında Giresun Derneği Başkanı  Mehmet Aksu, Werdohl Türk Veliler Birliği Başkanı Ali Akdeniz, DİTİB Werdohl Din Görevlisi Abdullah Özmen, DİTİB Plettenberg Din Görevlisi Ahmet Demirci, Giresunlu Dedektif Naci Nebioğlu,  Antalya'dan Tirebolulu İşadamı Zekai Yılmaz, TSV Lüdenscheid Türkspor ve TSV Herscheid Türkspor kulüp yöneticileride şenliğe gelerek destek verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir