AktüelGiresun

AVRUPA YAVUZKEMAL’İ TANIYACAK…

Avrupa Doğa Koruma Merkezi (ECNC) Avrupa’nın Kaliteli Destinasyonları (QualityDestination) Programı için Kulakaya’da toplantı gerçekleştirdi. 

Sürdürülebilir Kalkınma ve Doğa Koruma’nın bir arada planlı ve adil bir şekilde  önem verilen, korunarak turizme kazandırılacak kalitedeki alanları inceleyen ECNC, doğa korumayı temel alan turizm alanlarını “Kaliteli Destinasyon” ilan ediyor. Proje Avrupa Komisyonu tarafından destekleniyor.

Program Giresun’da, Giresun Valiliği ev sahipliğinde ve Giresun Altyapı Hizmet Birliği (GİRTAB) koordinasyonunda yürütülüyor.

Toplantıya başkanlık eden Vali Yardımcısı Cahit Karatepe “Giresun bir cennet, Giresun büyüleyici bir güzelliğe sahip. Giresun herkesin görmesi gereken bir yer. Biz hem burada yaşayan insanların daha mutlu olması, kendi doğduğu yerde doyması içini hem de  sürdürülebilir bir kalkınma sağlamak için planlı bir turizme inanıyoruz. Avrupa’nın kaliteli destinayonları programının gelecekte farkedilen önemini biz şimdiden görüyoruz. Bu konuda turizm sektöründe olan herkes elinden geleni yapması gerekir” dedi.

Programda ECNC adına sunum yapan Ayşegül Çil ve Peter van der Goot  QualityDestination programını tanıttılar. Giresun doğasını çok beğenen ECNC Kaliteli Destinasyon Programı koordinatörü Ayşegül Çil,  “Giresun’un ve Kulakkaya’nın kaliteli destinasyon olmak için bir engelinin olmadığını ama biraz daha gayretli olmak gerektiğini belirttiler. Doğanızı koruyarak kalkınma konusunda sizinle elele vermeye hazırız. Doğanız günlük heveslerle harcanacak bir değer değildir.” dedi.

ECNC danışmanı Hakan Adanır Demokrasi, Doğa Koruma ve yoksullukla mücadelenin birbirinden ayrılmayan değerler olduğunu. Bunu başaran yerlerin kalkındığını, mutluluk yaydığını ve mutluluğa turistlerinde akın ettiğini belirtti. Trabzon Uzungöl örneği önümüzde, Kulakkaya Uzungöl gibi kaybedilmesine izin vermemek gerektiğine vurgu yaptı.

GİRTAP müdürü Tamer Uzuner yaptığı sunumda Giresun Bölgesinin değerlerini tanıttı ve planladıkları turizm projelerini toplulukla paylaştı. Turizm konusunda çok fazla degree sahip olan bir il olduklarını ve bu değerlere layık bir çalışma ahlakı geliştirdiklerini anlattı. Avrupa’nın kaliteli destinasyonlarından olmak Giresun için önemli olduğunu bunu başaracaklarını söyledi.

Programa; Giresun Valiliği, Dereli Kaymakamlığı, Dereli Belediyesi, Giresun İl Afet Müdürlüğü,Yavuz Kemal Belediyesi, KarDoğa Federasyonu, Ekolojik Güney Köy, Giresun Kent Konseyi, Tatilce, Çaykara Mahallesi Muhtarlığı, Giresun Turizm Tanıtma Derneği, DOKA, Zifin otel, Aksu Mahallesi Muhtarlığı, temsilcileri katıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir