GiresunKültür - SanatUlusal

GRÜ REKTÖRÜ ATTAR TRT AVAZ’DA KONUŞTU

TRT Avaz Televizyonu Ana Haber Bülteni’ne konuk olan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve Bakü’nün Ermeni-Rus ve İngilizlerin işgalinden kurtulması için kurulan Kafkas İslam Ordusu’nu anlattı.

Konuya ilişkin bilimsel görüşlerini ve duygu ve anılarını anlatan Attar, “Bu ordunun tarihi şerefli bir tarihtir. Osmanlı Ordusu’nun bütün cephelerde yenilirken tek zafer kazandı cephe Kafkas cephesidir.” dedi .

03ae3891df

GİRESUNLU GAZİNİN İSMİ YAŞATILACAK…

Türkiye’de tarihi olayın bilinmediğine dikkat çeken ve akademisyenlere çağrıda bulunarak konuyla ilgili kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini söyleyen Aygün Attar,.“onlarca, saysız doktora tezi yazılması gerekir. Türk kamuoyu bilinçlenmeli. Biz bu amaçla üniversite olarak; Azerbaycan Büyükelçisi, Türkiye  Cumhuriyeti Bakü Büyükelçilisinin de katılacağı  bir sempozyum düzenleyeceğiz. Bu görev bana düşer. Çünkü ben Azerbaycan’da doğup büyüyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Türkiye’de bir üniversitenin rektörüyüm. Akademik olarak kamuoyunun bu konuda bilinçlenmesi sorumluluğumuz var.”

Geçtiğimiz hafta Kafkas İslam Ordusu’nun kuruluşunun 95. Yıldönümü etkinliklerine katıldığını söyleyen Attar, Azerbaycan’daki programı kapsamında üniversite heyeti ile birlikte Bakü’deki Türk şehitliğini ziyaret ederek Türkiye’den getirdikleri toprağı serptiklerini anlattı. Rektör Attar, daha sonra Bakü’nün kurtuluşu savaşına katılan Giresunlu askerlerden Emin Öksüz’ün torununu ziyaret ettiklerini ve çok etkilendiğini söyledi. Rektör Attar, “Tirebolu olan Emin Öksüz’ün adını bu yıl öğrenime açılan Tirebolu İletişim Fakültesi’nin salonuna ismini vereceğiz Bunun için çalışma başlattık” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir