AktüelGiresun

ATTAR “KÜLTÜR VADİSİ” NDEYDİ

KAÇKAR TV’DE KÜLTÜR VADİSİ PROGRAMINA KONUK OLAN  GRÜ REKTÖRÜ PROF. DR. AYGÜN ATTAR, GÖNÜLLERİ FETHETTİ.

1377360_10151904065672072_368292371_n

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve üniversite Rektörlerinin katılımıyla İstanbul Conrad Otelde, "Uluslararası Öğrenci Temini Çalıştayı"na katılmak üzere İstanbul'da bulunan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,her pazar saat 11.00-13.00 arası Kaçkar televizyonunda Sadi Toygar ve Erol Erarslan'ın sunduğu ''Kültür Vadisi' programının konuğu oldu.

1393747_10151904063782072_1064604262_nİLİM, İFRAN ŞEHRİ ŞEBİNKARAHİSAR

Kültür Vadisi programında Sadi Toygar ile Erol Erarslan'ın sorularını yanıtlayan Rektör Prof.Dr. Aygün Attar,"Giresun Üniversitesi, sadece Karadeniz'in değil, Türkiye'nin de parlayan yıldızı olacaktır"vurgusu yaparak, Üniversitenin akademik çalışmaları ile projelerinden söz etti. 

Rektör Attar açıklamalarında; “Şebinkarahisar bizim için ve Üniversite açısından çok şey ifade ediyor. Kelkit Vadisinin de medeniyet, ilim,şiir, sanat,bir il kültürüne sahip bu erdemi fazileti çok zor doğa şartlarına rağmen bugüne kadar yürütüp getirebilme becerisi, iç Anadolu'nun mertliğini, dik duruşunu, sahilin sıcaklığını, denizin vermiş olduğu rahatlığı, bunları tüm kendisinde birleştiren ve ortaya tıpkı sahip olduğu ürünler gibi marka çıkarak bir ilçe, bir il kültürünün yaşandığı bir yerdir benim için Şebinkarahisar”.

Attar,Kelkit Vadisinin lokomotifi olan Şebinkarahisar bir Kültür yuvası bir ''Kültür vadisi'' olduğunu, programın isminin de bu çok konuda iyi seçilmiş olduğunu dile getirdi

1383798_10151904065032072_1157804250_n

Rektör Attar,Toygar'ın Bakü gezisi ve  Kafkas İslam Ordusu ile ilgili sorduğu soruya verdiği cevapta, Osmanlı İmparatorluğu'na yapılan çağrıyla oluşturulan bu ordunun, Azerbaycan'ın düşman işgalinden kurtuluşunu ve demokratik cumhuriyet olmasını sağladığını belirterek, "bu ordu iki devlet bir millet oluşmasının temellerini atmıştır. Aynı zamanda 20. Yüzyılda Osmanlının kendi toprakları içinde ve dışında kazandığı tek zaferdir. Ama buna rağmen bu tarih 95 yıl boyunca okutulmadı, öğretilmedi, Türkiye'de çok bilinmiyor. " dedi.

"SELAM TÜRKÜN BAYRAĞINA"

Program sonunda ''Çırpınırdı Karadeniz, Bakıp Türk'ün bayrağına,Ah ölmeden bir görseydim,Düşebilsem toprağına, Ayrı düştüm dost elinden / Yıllar var ki geldi yine / Selam Türk'ün bayrağına..'' şiirini okuyan Erol Erarslan, Rektör Attar'dan teşekkür aldı.

Türkiye'de ''Çırpınırdı Karadeniz '' türküsü olarak söylenen Azerbaycan Milli Şairi Ahmet Cavat tarafından yazılan  "Selam Türkün Bayrağına" adlı şiir yoğun istek ve beğeni topladı.

1381577_10151904062407072_2033039764_n

ŞEBİNE İŞ GARANTİLİ MESLEK YÜKSEK OKULU AÇILIYOR

Programda konuk olan iş adamı Sefer Sucu'yu da  kutlayan Rektör Attar , toplumsal bir talep olan, Şebinkarahisar'ın gelişime büyük katkı sağlayacak  Otomotiv sektörüne ara eleman, teknik eleman ihtiyacını karşılayacak bir programın MYO'da açılması isteği olduğunu belirtti.Bu talebi yerine getirdiğini, sözünde durduğunu ve YÖK'e gönderdiğini ve onaylandığı söyledi Sefer Sucu'nun programda  "Türkiye'de binden fazla otomotiv bayi var, Şebinkarahisar da bununla ilgili bölümler açılırsa öğrenci sayısı artar ve öğrenci okulu bitirdiği zaman iş bulma konusunda garantisi var Bu vesileyle Şebinkarahisar'ın bir cazibe merkezi olacak"

FAKÜLTE VE ÖĞRENCİ KONTENJANI İLE İLGİLİ YENİ BİR ÇALIŞTAY

Fakülte konusu ile öğrenci kontenjanları konusunda açıklamalarda bulunan Rektör Attar, Kasım ve Aralık ayında İstanbul'da yapılması düşünülen Çalıştay'ın Şebinkarahisar sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler  ile birlikte yapılacağını belirtti.

ANACIĞIM TÜRKÜSÜ İLE REKTÖR ATTAR'IN GÖZLERİ DOLDU

''Sar beni sar kucağına, doyamadım sıcağına, bir ses ver yavrucağına, canım kurban Anacığım

Anacığım, anacığım, kurban olsun yavrucağın, duy sesimi uzaklardan, duy beni gel anacığım…'' dizeleri ile devam eden türküsü ile gözyaşlarına hakim olamayan Rektör Attar, türküyü hissederek okuyan Erol Erarslan'ı tebrik etti.

Program sonunda teşekkürlerini sunan Giresun Üniversitesi Rektör'ü Prof.Dr. Aygün Attar, Kültür vadisi programının ismi ile beraber bölgeye yakışır bir program olduğunu söyleyerek başarı dileklerini sundu.

Kaçkar Televizyonunda canlı yayınlanan ''Kültür Vadisi'' programından sonra, Şebinkarahisarlı sanayici ve iş adamları Derneğinin 1.olağan genel kuruluna da katılan Prof.Dr. Aygün Attar, burada da yoğun ilgi gördü.

ŞEBİNMEDYA-www.saditıygar.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir