GiresunManşet Üstü

ATTAR, İSRAİL’İ KINAYAN İLK REKTÖR….

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısını kınayan bir açıklama yaptı. “Bayramlarda Çocuklar Öldürülmez…” cümlesiyle başlayan açıklamada Attar, “Bu duygu ve düşüncelerle Giresun Üniversitesi olarak hiçbir fark ve ayrım gözetmeden “ Tüm insanlığa olduğu gibi, Filistin Halkı’nın da yaşam hakkına saygı gösterilmesini ve Filistin Halkı’na yönelik geçmişten bu güne İsrail tarafından sürdürülen katliama derhal son verilmesini talep ediyoruz”  dedi.

Rektör Attar’ın açıklaması şöyle:”Son günlerini idrak ettiğimiz ve bayramını görmeye yaklaştığımız Mübarek Ramazan Ayı’nda tüm İslam Alemi olarak, maneviyatımızın derin zenginliklerini yaşarken; günlerdir Filistin’de işlenen bir insanlık suçuna, hak, hukuk ve özgürlük kavramlarının ayaklar altına alındığı acı bir insanlık dramına üzüntüyle tanıklık etmekteyiz.

Dünyanın gözleri önünde; İsrail’in Filistin Halkı’na yönelik olarak günlerdir sürdürdüğü insanlık dışı saldırılar kara harekatı ile had safhaya ulaşmıştır. Kaderleri bu coğrafyada doğmak ve yaşamak olan;misketi, bomba olarak tanıyan yüzlerce günahsız çocuk ve yetişkin Filistinli katledilmektedir.

İsrail’in şu ana kadar 78'i çocuk 28'i kadın 500’den fazla insanın ölümü ve 2 binden fazla insanın yaralanması ile yarattığı tablo karşısında ;dünya devletleri sessizliğini koruyor olsa da Filistin’in acılarını derinden paylaştığımızı, bütün koşullarda yanlarında olduğumuzu ifade ediyoruz.

"İSRAİL MİLLETVEKİLİ İNSANLIK SUÇUNA DAVET EDİYOR, SESSİZ KALMAYACAĞIM"

İsrailli milletvekili Ayelet Şaked’in sapkınca söylediği “Bütün Filistinli anneleri öldürmeli.” düşüncesi ve buna paralel olarak “Müslüman kadının karnına ateş et, bir kurşun ile iki can al;” şeklinde dile getirdiği; bu vahşice soykırım çağrısı ,hepimiz gibi benim hissiyatımda da büyük bir infiale sebep olmuştur. Bir kadın, bir anne ve bir bilim insanı olarak bu insanlık suçuna davet karşısında; asla sessiz kalmayacağımı, gerekli tepkinin yasal mevzuat çerçevesinde bizzat tarafımdan takip edileceğini kamu oyuyla paylaşmak isterim.

Bu bağlamda ülkemizdeki bütün kadın kuruluşları başta olmak üzere, TBMM’yi, STK’ları, akademik ve bilimsel anlamda faaliyet gösteren “ Çocuk ve Kadın Hakları” ile ilgili tüm merkez ve dernekleri, ”İnsan Hakları” örgütlerini; ilgili tüm kurum ve kuruluşları bu konuda tepki vermeye ve duyarlı olmaya davet ediyoruz”.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir