EğitimUlusal

ATTAR BAKANI ZİYARET ETTİ

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Azerbaycan’daki resmi programı kapsamında, Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Mikail Cabarov’ı ziyaret ederek, üniversitemizin yürüttüğü projeler hakkında bilgiler verdi.

0abafc8b45

 

Bakan Cabarov, “Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin güçlenmesinde büyük katkınız var. Bu katkılarınızın devam edeceğini umuyorum. Eğitim alanında da, özellikle Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de üniversitenizi tercih etmeleri ve eğitim öğretimlerini sürdürmek istemeleri önemli bir husustur. Karşılıklı ilişkilerin gelişerek devam etmesini diliyor ve işbirliği içinde desteklerimizin süreceğini bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

Giresun Üniversitesi’nde geçen yıl 50 Azerbaycanlı öğrenci olduğunu, bu yıl da  en fazla tercihin yine bu ülkeden olduğunu söyleyen Aygün Attar ise; “Ancak uluslar arası öğrencilerin gittikleri ülkenin bilim dilini bilmeleri ve öğrenmeleri çok önemli. Bunun için öğrencilerin zorluk çekmemesi için üniversitemiz bünyesinde TÖMER’i kurduk ve Türkçenin doğru öğrenilmesi için imkan sunduk” dedi.

Rektör Attar, Bakan Mikail Cabarov’a Bakü’de katıldığı “Kafkas İslam Ordusu konferansı”nın 2. Bölümünü  Giresun’da gerçekleştireceklerin, yine Türkiye-Azerbaycan arasında yapılmakta olan siyasi ilişkiler işbirliği toplantısının da  üniversitede  yapmak istediklerini anlattı.  Aygün Attar, “ Kardeş ülke Can Azerbaycan’da bulunmaktan ve ikili ilişkilerimizin gelişmesi için çalışmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Sizinde desteklerinizle bağlarımız daha da güçlenecektir” diye konuştu.

Ziyaret sonunda Attar, Milli Eğitim Bakanı Cabarov’a ziyaret anısı olarak bir plaket takdim ederek, Giresun fındığı, Tirebolu çayı ve çeşitli hediyeler sundu. Ayrıca Giresunla ilgili kapsamlı bilgiler vererek ilimize davet etti. 

107bdcc2b9

 

Ziyarette Bakü Büyükelçisi Alper Coşkın ve Bakanlık ve  Büyükelçilik görevlileri ile GRÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ergin de hazır bılundu. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir