Giresun

ARTVİN HALKI SİYANÜRLE ALTINA DİRENİYOR

Artvin'de, Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılması için şirket yetkililerinin, asker ve polis eşliğinde zırhlı araçlarla bölgeye gelişine karşı Artvin halkını sokağa döküldü. Polis, direnen yurttaşlara saldırıya başladı. Gaz bombası ve coplu saldırıya karşı halk direndi. CHP'li vekil Uğur Bayraktutan da biber gazından etkilendi.

cbu5db6umae4sx7_0

Cengiz İnşşat firmasının Artvin Cerattepe bölgesinde 38 hektar alanda "Bakır ve Açık Ocak Altın İşletme Projesi" kapsamında ocak açma çalışmasına başlaması üzerine halk direnişe geçti. Şirketin çalışmalara başlamak üzere iş makineleriyle maden sahasına çıkacağını duyan ve sabah saatlerinde Çamlık Mahallesi mevkisinde yaklaşık 200 araçla yolu kapatan grup, güvenlik güçlerinin biber gazıyla müdahalesine rağmen bölgedeki bekleyişini sürdürdü.

Yaklaşık yarım saat süren müdahale sırasında gruptakilerden bazıları güvenlik güçlerine taş ve ellerindeki şişeleri fırlattı. Biber gazından etkilenen bazı mahalle sakinleri, güvenlik güçlerine tepki gösterdi.

Güvenlik güçleri de geri çekilerek beklemeye başladı. Ancak polis akşam saatlerinde ikinci kez gazlı müdahalede bulunurken yola park edilen araçlar çekilmeye başlandı. CHP milletvekilleri ise Vali ile görüşmesi sonrasında protestoculara açıklamada bulundu.

Artvin halkına destek içtin kente gelen CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Edirne Milletvekili Erdin Bircan ile dünden bu yana şehirde bulunan Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Vali Kemal Cirit’i makamında ziyaret etti. Vali Cirit’le görüştükten sonra eylem bölgesine gelen milletvekillerinden Uğur Bayraktutan, megafonla kalabalığa hitap etti.

Bayraktutan, "Valimizle görüştük. Buradaki insanların yeşil Artvin’i korumaktan başka bir amaçları olmadığını ilettik. Devletle polisle karşı karşıya gelmek istemediğimizi söyledik. Polis ekiplerinin ve şirket yetkililerinin çekilmesini talep ettik. Sayın Vali de bunu İçişleri Bakanı’na ileteceğini söyledi" dedi.

Ama bunun ardında yine gaz bombası geldi. Gazdan etkilenen çok sayıda kişiye sağlık ekipleri ambulanslarda müdahale etti. Bu arada çevredeki evlerde oturanlar da polisin biber gazına maruz kaldı.

Yaklaşık 2 bin kişinin tepelerdeki bekleyişi sürerken, araçların çekilmesinin gece geç saatlere kadar devam edeceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir