GenelGiresun

ALUCRA’DAKİ ÇOCUK TACİZ DAVASINA MÜDAHİL OLDULAR

Giresun’un Alucra ilçesinde İlçe Müftülüğü’ne bağlı Alucra Erkek Yatılı Hafızlık Kuran Kursu’nda ‘öğretici’ olan kişinin  yaşları 9 ila 13 arasında değişen 13 çocuğa cinsel istismar ve tecavüzle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı. 10 Şubat 2017 tarihine ertelenen duruşmada, sanık Halil İbrahim U.nun tutuklu yargılanmasına karar verildi.ALUCRA'DAKİ ÇOCUK TACİZ DAVASINA MÜDAHİL OLDULARDavaya katılan Giresun Barosu avukatlarından oluşan 5 kişilik heyet davaya müdahil oldu.

Avukatlardan Baro Genel Sekreteri Av. Murat Bektaş, Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Özge Üstün, Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sevil Göksüzoğlu ile Kadın Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Av. Safiye Şule Karahasan ve TBB Delegesi Av. Ahmet Köksal davanın duruşması sonrasında bir de basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Her bir mağdur çocuk Baromuz üyesi meslektaşlarımız tarafından temsil edilmekle birlikte, konunun hassasiyeti nedeniyle davayı yakından takip etme konusunda titiz davranan Baromuz, kurumsal olarak da mağdur çocuklarımızın yanında yer almak ve her türlü hukuki desteği sunmak çaba ve gayreti içindedir. Bu hassasiyetimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir ve yapılacak yargılama sonucunda işlenen suçların, caydırıcı ve emsal olması adına, gerekli ve yeterli şekilde cezalandırılacağına olan inancımız tamdır".

Açıklamada "Yine ayrıca, fail dışında olayın gerçekleşmesinde ihmali bulunanlar hakkında da gerek idari, gerekse adli soruşturmaların titizlikle yürütülmesi ve gerekli cezaların verilmesi de adli ve idari kurumlardan beklentimizdir"denildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir