Giresun

ALİ KARA ‘DEMİRYOLU’ DİYOR, KİMSE DİNLEMİYOR

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) başkanı Ali Kara, Tirebolu’ya demiryolu güzergahı talebini sürdürdü. Daha önce de konuyu gündeme getiren ancak gerekli desteği bulamayan Kara, “Liman bağlantılı demiryolu taşımacılığında Tirebolu Uluslararası alanda en karlı vazgeçilmez unsur olacaktır. Bu bağlamda çok ciddi anlamda düşünülen proje kesinlikle Tirebolu-Gümüşhane hattı olarak hayata geçirilmelidir” dedi.
Yazılı açıklamasında, “Bu güzergahın en verimli ve en kısa mesafeden Gümüşhane’ye ulaşabilirliği değerlendirilmelidir” diyen Kara, etüt raprolarına göre Gümüşhane Trabzon güzergahının 86,5 Km tünelle 108 Km olarak projelendirildiğini oysa Gümüşhane-Tirebolu güzergahı ise 85,5 km. ve bu güzergahta 56,3 km. tünelle geçilebileceğini hatırlattı. Ali Kara şunları söyledi: “Hem mesafe açısından hem yapıldıktan sonra ticari maliyeti açısından çok önemli avantajları olan bu güzergahı Giresun’lular mutlak suretle sahiplenmeli ve ilimiz ekonomisine kazandırmalıyız. Böyle kısa mesafe avantajını kullanarak proje gerçekleşmesi halinde ülkemiz açısından değerlendirildiğinde iç ve dış ticarette kar oranı hesabı kat kat artacak, Sarp-Samsun Projesi’ninde hayata geçmesi ile Demiryolu ulaşımında Erzincan-Kavşak olacak yan kollar olarak zaruri hale gelen proje nice işletilemeyen maden ve petrol yatakları işetilebilecek, ağır tonajlı taşıma rahatlayıp hızlanacak batıdaki sanayi ağırlığı aynen doğu bölgelerine kurulacak ve bu bölgelerde yatırımı hızlandıracaktır. Ülkemizin sıkıntıları çok azalacak dış politikada ülkemizin imajı ve itibarı artacak bizim şuan düşünemediğimiz nice kar odakları ve projeler ortaya çıkabilecektir”.
GESOB Başkanı Kara, Vali, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti ve STK temsilcileriyle birlikte heyer oluşturularak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anlatılması çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir