Giresun

AKSU-USTA TARTIŞMASI

Giresun Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantıları yol tartışmasıyla başladı. Başkan Kerim Aksu ile AKP’li üye İbrahim Usta arasında Karadeniz Sahil Yolu şehiriçi geçişi konusunda başlayan tartışma giderek sertleşti.

Toplantı öncesinde bir konuşma yapan Başkan Aksu, Bakan Nurettin Canikli’nin belediyeyi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve kendisini Giresun’un sorunlarını iletmek üzere bir heyet oluşturarak ziyaret edeceklerini söyledi.

Ardından gündem dışı söz alan AKP’li üye Fahi Uzun, trafik ve temizlik soruna dikkat çekerek bunun için çalışmalar yapılmasını istedi.

Aksu, ise “Trafik sorunu şehiriçi çıkışının tek olmasından kaynaklanıyor. Yolun güneyden geçmesi için çok mücadele ettik, eylemlere katıldım” diye Uzun’a cevap verirken söz almadan araya giren bir başka AKP'li üye İbrahim Usta, önce laf attı. Ardından da sert bir üslupla “Bu yol sizin döneminizde onaylandı. Sadece plajıma dokunma eylemi yaptınız” dedi.

Bir süre tartışan ikili arasında daha sonra şu biçimde diyaloglar yaşandı:

Usta- "Karadeniz sahil yolu ile şehir içi geçişleri ayrı planlandı.Karadeniz sahil yolu ayrı devam ediyordu. Şehir içi geçişte ayrı devam ediyordu. Karadeniz'de birçok yerde şehir içi geçiş yapılırken 1999-2004 arasında bir kazma dahi vurulmadı Sebebi CHP zihniyetidir. Belediye bu konuda bir diyalog bulunmadı. bir açılım bulamadı. Ki o zaman Giresun'daCHP Belediye, İktidar da ise DSP-MHP-ANAP vardı. Hadi AK Partiyle anlaşamıyorsunuz, onlarla üç sene boyunca neden anlaşamadınız.Ordu'ya sahil yolu geçişi olarak bir kazma dahi vurulmadı. Ordu, 1995'te başlattığı kampanyanın sonucunu 15 sene sonra aldı"

Aksu-Peki biz neden alamadık. Bu zihniyet kelimesi bende çok antipati yapıyor. Ordu'da da CHP zihniyetiydi, Hükümet AK Parti zihniyetiydi. Sizin AK Parti zihniyetiniz 4 yıldır valilik önündeki kavşak için benim gitmediğim yer yok. Hiçbir çalışma yok.Piraziz'de toplama yolu iki gidiş iki geliş. Benim şehrimde ise bir gidiş bir geliş. Burası şehir, plakası var. Buda AK Parti zihniyetinin yapmış olduğu bir şeydir. O dönemde biz lambalı hemzemin geçitte direttik ve bugün hala onda diretiyorum. Mesela Sazbeyi'nin önünde bir lambalı geçiş olsaydı.Bulancak Durağı'ndan çıkan araçlar oradan çıkardı. Ben bu yolun bu şekilde olmasına yıllardır karşıyım ve haksızlığın bugün de ortada. 10 yıl sonra da ortada olacak

Usta-2002’ye kadar olanların hesabını veremezsiniz

Aksu-Siz önce 2004-2009 arasının hesabını verin. İcra makamı ben değilim sizsiniz. O çok güvendiğiniz karayolları daha şehiriçi geçişini bize teslim etmedi. Başka illerde böyle bir şey yok.

Bu yolun onayını kim yaptı.

Usta-Acil Eylem Planı çevresinde Ak Parti belediyesi onayladı.

Aksu-Bu yolun her tarafı hatalı. Şehiriçi girişi bir tane, şehirden çıkış yok. Trafik sorununun nedeni bu.  Biz 1-5 yıl önce Güney Çevre Yolu Projesi hazırladık, Mimarlar Odasıyla birlikte…Şimdi bunu takip edeceğiz. Bu konudaki talebimizi Bakan Canikli’ye de ileteceğiz…

Aksu, "Benim meclis üyeliği, başkan vekilliği dönemimde 13 kere proje geldi. Hepsinde ret oyu kullandım. Şehiriçi geçişlerini böyle olmamasını istedik. Kavşakları böyle istemedik. Güneyden geçsin diye mücadele verdim. Bugün haklılığım ortaya çıktı. Sen ne yaptın MHP ilçe başkanıydın.” deyince, Usta, "ben bilgi vereyim bu konuda" diye cevap verince kürsüye vuran Aksu" sen ne biliyorsun da bilgi vereceksin. Bana işimi öğretme…Piraziz’de bile 3 tane şehiriçi girişi var. Bütün ilçelerde öyle. Giresun’da Gemilerçekeğinden sonra sadece bir giriş var" dedi. 

Toplantıda meclis gündemindeki 18 madde imar, bütçe ve trafik komisyonuna havale edildi ve görüşmeler sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir