GiresunManşet ÜstüSiyaset

AKSU: GİRESUN CANİKLİ’DEN KURTULMALI

HABER-FOTOĞRAF: UFUK KEKÜL

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, düzenlediği basın toplantısında, kendisine yönelik yolsuzluk iddiaları ve suçlamalarda bulunan Ak Parti Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli’ye adeta topa tuttu.

Giresun halkının mallarının peşkeş çekildiğini SEKA satışını örnek göstererek söyleyen Aksu, “Giresun Canikli’nin zulmünden kurtarılmalı” dedi.

AKSU'DAN 3 ÖNEMLİ SORU: SEKA SATIŞI NASIL YAPILDI, KONKESÖR HANGİ AKP’LİNİN, ÖZEL İDARE BÜTÇESİ NE KADAR?..

Belediye Başkanı Kerim Aksu, makamında düzenlediği basın toplantısına, görev döneminde yaptığı hizmetleri anlatarak başladı. “Ben Giresun halkının çıkarlarını savunuyorum. Onlar bana bu yetkiyi verdi. Namusumuzla, şerefimizle korumaya çalışıyoruz. Bu çamur atmalarla siyaset olmaz” diyen Aksu, Canikli ve İl Başkanı Hasan Aydın’a 3 soru sorarak yanıt vermelerini istedi

MİLDA’nın SEKA’yı Özel İdare’ye satışından 6 ay önce  35 trilyon liraya satın almaları için teklif getirdiğini, ancak paraları olmadığı için alamadıklarını söyleyen Başkan Aksu, “madem yolsuzluk konularında hassaslar , 5 milyona verdikleri SEKA’yı 68 milyona nasıl geri aldınız. Bu nasıl bir ticari zekadır. Bunu nasıl becerdiniz. Kamuoyuna açıklayın. ” dedi.  

Aksu’nun ikinci sorusu ise; Tirebolu’daki Özel İdare’ye ait Konkasör Tesisi’ni kime verildiğine ilişkindi. Aksu “Bu tesis hangi AKP  yöneticisine ait. Kimlere verildi, nasıl ihale edildi?… Özel İdare bütçesi ne kadar, bunları açıklasınlar. Kaç lira borçları var?…Giresun merkezde tek yatırımları yok. Bir hastane yapılacaktı. Doğum Hastanesi, 6 aydır inşaatı durdu. Ne olduğu belli değil. Onlar bunlarla ilgilensin. ” diye konuştu.

O belgeler onlarda geziyorsa, bu bizim şeffaflığımızdan kaynaklanır. İstedikleri belgeyi vermeye hazırım. Zaten cumhuriyet tarihinin en çok müfettiş denetimine tabi tutulan belediyesiyiz. Bugün 47. Müfettiş de Sayıştay’dan geliyor. Biz hesap verir belediyeyiz. İddiası olan varsa, basın yoluyla değil, kurumlara versinler. Hukuk var verirler, hakkımızda soruşturmalar açılır, suçumuz varsa hesabını veririz. Ama bu şekilde siyaseti ayaklar altına almak, çamur atmak, insanların onurlarıyla oynamak siyaset üslubu olmamalı. Giresun’da bitmişliğin sendromunu yaşıyorlar. Görevden almalar, kimin nereye atandığı belli değil. Kimin ne iş yaptığı belli değil. Darmadağınıklar. Ben AKP’nin bu yapısından memnun değilim. Rahatsız oluyorum. Şehir hizmet almıyor. Keşke çevredeki iller kadar hizmet alsak. Büyüyen Türkiye Cumhuriyeti diyorlar, en az bu büyümeden yararlanan iliz. İçler acısı durumdayız. İl Özel İdaresi gidip Alucra Belediyesi’nin yapması gereken asfaltlamayı yapıyor. Biz de burada Özel İdare’nin yapması gereken hizmetleri yapıyoruz. Halk kimin çalışıp çalışmadığını biliyor. 2009’da kendimizi halka emanet ettik, 2013’te de edeceğiz.İnsanlar çalışanla konuşanı ayırt ederler.

DSC_8221

“GİRESUN CHP ZİHNİYETİNDEN DEĞİL,CANİKLİ’NİN ZULMÜNDEN KURTARILMALI”

Canikli’nin ‘Giresun’u CHP zihniyetinden kurtaracağız’ açıklamasına şu sözlerle yanıt verdi: “Bence Giresun’u Nurettin Canikli zulmünden kurtarmak lazım. Kendisi bir zulümür. Tek adamlığı oynuyor, parti dahi bırakmadı. 3-5 kişiyle siyaset yapıyor. Giresun’un önünde el fireni. Bu el fireni inmeli, Giresun’un önü açılmalı. Bazı haberle çıkıyor, O’nunla hiçbir ilişkimiz yok. Görüşmemiz dahi yok. Feshanede gördüm sadece. Hükümetin hiçbir yetkilisinin Giresun Belediyesi’ne katkısı yoktur. Biz onlara belediyenin kendi imkanlarıyla nasıl çalışacağını gösteriyoruz. Onların rahatsızlığı bu. Onlar çamur attıkça daha çok çalışacağın ve rahatsız etmeye devam edeceğim”

Soruları da yanıtlayan Aksu,  “Çotanak Arena diye şehrin en değerli yerindeki stadyumu kaldırmanın peşindeler. Alışveriş merkeziyle kime peşkeş çekecekler. Kimle anlaştılar. Neye anlaştılar. Hiçbir açıklamaları var mı?. Atatürk Stadı, Spor Salonu TOKİ’ye ne karşılığı verildi. Giresun’un değerlerini bu şekilde nasıl peşkeş çekersiniz?. Stat orada kalmalı. Ben Giresun’nun mallarının nereye gittiğini sormak istiyorum” dedi.

AKSU İLK KEZ ‘ADAYIM’ DEDİ

Nurettin Canikli’nin “yolsuzluk belgeleri var, hesap soracağız sözlerini de değerlendiren Kerim Aksu, “Bizim hiçbir endişemiz yok. Gayet rahatız. Seçimler de adayım. Adaylığım kesin. Hesabı biz hukuka veririz. Nurettin Canikli benim hesap vereceğim adam değil. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Ben hesabımı hukuka veririm. Böyle bir hesap verme yöntemi yok, böyle bir faşist devlet anlayışı yok. İktidarın gurup başkan vekilinin benden hesap soramaz, yetkisi yok” diye konuştu. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir