GiresunUlusal

“AKP 1 MAYIS KATİLERİNE SAYGI DUYUYOR”

Yazılı bir açıklama yapan Karaahmetoğlu, "1 Mayıs; kitlesel eylemlerden, coşkulu kalabalıklardan korkan iktidarın paronayası haline dönüşmüştür. Devletin baskıcı ve otoriter düzenine direnen kitleleri gördükçe panik yaşayan, yaşadığı korku ve tedirginliği sözlerle de ifade eden AKP, işçi ve emekçi kitlelerinin diktatörlük düzenine başkaldırı hazırlığında olduğunu düşünmektedir". dedi.

"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramını otoriterleşen AKP İktidarının devlet gücünü tüm baskı ve zorlama, tehdit ve şantajla vatandaşlarına zehir etme gayreti ile karşılıyoruz"diyen CHP milletvekili,  

Karaahmetoğlu'nun 1 Mayıs açıklamasındaki değerlendirmeleri şöyle: "Taksim kararlılığı ve ısrarı, 1 Mayıs 1977'deki katliamın, yitirilen emekçilerin yasına saygıdan gelmektedir. Elbette ki Taksim Türkiye İşçi sınıfı mücadelesinin simgesidir. Hükümetin Taksim’de bayram coşkusuna karşı durması 1 Mayıs katillerine duyduğu minnet ve saygıdandır.Geçtiğimiz yıllarda Taksimde bir araya gelen on binlerce emekçi coşku içinde bayramını kutlarken şimdi bu korku ve paronaya’nın sebebini sağlıklı ve mantık ölçülerinde izah etmeleri mümkün değildir. Bundan böyle emekçi, yoksul, öğrenci, kim olursa olsun demokrasi talebi ile meydanlara çıkacak kitlelerin bir araya geleceği her günü Gezi Parkı korkusu, paronoyası ile dağıtma, bastırma, yok etme gayretini göreceğiz iktidarda. Genç beyinlerden, üniversite ve bilimden, demokrasiden korkan Başbakan gezi ruhunun bir bela olduğunu düşünüyor ve bu kabusu bir daha yaşamamak için Bakanlarına, Valilerine Emniyet Müdürlerine mesajlar, talimatlar gönderiyor. Şimdi 1 Mayıs coşkusuyla Taksimde yüz binlerin toplanması yerine gözden ırak Yenikapı gösteriliyor ki hem kimsenin sesi duyulmasın hem de polisin biber gazı, kapsülü, toması ile emekçi vatandaşlarına nasıl bir şiddeti reva gördüğünü kimse bilmesin istiyor. Hal bu ki bir taraftan 1 Mayıs akşamı Regaip Kandilidir ve bu mübarek günü yurttaşlarına zehir etmek yerine, hoşgörü ve saygı ile bir bayram kutlanması için ilgili mercilere gerekli kolaylığı sağlayacak talimatlar vermesi gerekir diye düşünüyorum. Bu düşüncelerle 1 Mayıs İşçi ve emekçi bayramını kutlar, yüreklerdeki umut ve hayallerin solmadan ülkemizin geleceğine yeni ufukların açılmasını dilerim. Yine bu vesileyle tüm yurttaşlarımızın ve tüm Müslüman âleminin mübarek Regaip Kandilinde dualarının kabul olmasını dilerim".

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir