Giresun

AKMAYAN MUSLUĞA SAAT…

VALİ DURSUN ALİ ŞAHİN, KÖYLERDEKİ EVLERE SU SAATİ TAKMAKTA KARARLI. OYSA KÖYLERDE SU YOK VE DEPOLARA TANKERLE SU TAŞINIYOR

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, ilimizde küresel ısınmanın etkisiyle yağış rejiminde ve su kaynaklarında belirgin değişiklikler meydana geldiğini belirterek; "Özellikle ilimiz son 53 yılın en kurak Haziran ayını geçirmiştir. Aşırı kuraklık birçok su kaynağının azalmasına ve hatta kurumasına sebep olduğundan bazı yerleşim birimlerinde susuzluk baş göstermiştir" dedi.

Su sıkıntısının giderilebilmesi için İl Özel İdaresi tarafından talep eden köylere su sevkiyatı yapıldığını söyleyen Şahin, şu bilgileri verdi: "Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu tarafından verilen talimatla Devlet Su İşleri ilimizdeki su probleminin giderilmesi amaçlı bir çalışma başlatmıştır. Bu konudaki ilimiz envanteri ile ilgili bilgiler Devlet Su işleri Bölge Müdürlüğüne iletilmiş olup, gerekli etüt çalışmaları devam etmektedir".   

Vali Şahin'in açıklamalarındaki en çarpıcı bölüm ise; köylerdeki evlere su saati takılması uygulamasının başlayacağını belirtmesi oldu. Şahin, "Su sıkıntılarının oluşumundaki en büyük etkenlerden birisi de suyun verimli kullanılmamasıdır. Su kıtlığında bazı vatandaşlarımız içme suyu ile sebze ve meyve bahçelerini sulaması olumsuzluğu daha da artırmaktadır. Bu konudaki olumsuzlukların önüne geçebilmek için tüm köylerin su saati uygulamasına geçmesi yönünde çalışmalarımız devam etmektedir"dedi.

dfnf

KÖYLER SUSUZLUKTAN KAVRULUYOR

Öte yandan İl Genel Meclisi Başkanı Osman Öden, ise yaptığı açıklamada, su sıkıntısı nedeniyle köylere tankerle su taşıdıklarını söyledi Öden, "İl Özel İdaresi olarak köylerimizden idaremize ulaşan bütün ihtiyaçları karşılamak için 1 aydan bu yana 3 arasözle çalışmalarımıza devam ediyor. Merkeze bağlı Barça, Sarvan, Ortaköy, Çandır, Çiçekli, Erikliman, Uzgur, Güveç, Yağmurca, Gürköy ve Çavuşoğlu gelen su taleplerini karşılayarak tankerlerle köylerin içme suyu depolarına su boşaltılarak ihtiyaçlar karşılanıyor"dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir