Giresun

AK PARTİ’DE LİMAN ÇATLAĞI

CANİKLİ'NİN TİREBOLU'YA LİMAN PROJESİNE M.V DOMAÇ KARŞI

Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF ) tarafından geleneksel olarak düzenlenen 4.Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Etkinliğe Tirebolu Limanı'nın ticaret limanına dönüştürülmesi için yürütülen çalışmalara karşı gösterilen tepkiler damgasını vurdu.

DOMAÇ: YATIRIMA DEĞİL, YERİNE KARŞIYIZ

 TİRDEF Genel Başkanı Haldun Domaç, yaptığı konuşmada, “Bizim için bu günlerde önemli olan konulardan bir tanesi Tirebolu balıkçı barınağının limana dönüştürülme meselesidir. Dünyada artık ticari limanla şehir merkezlerine yapılmıyor Üstelik daha önce yapılanlar da yerleşim yeri dışına çıkarılıyor. Tıpkı İstanbul Haydarpaşa ve İzmir Alsancak limanları gibi… Bu bağlamda bizler Tirebolu’ya yapılacak yatırımları karşı değiliz. Limana da karşı değiliz, sadece yerinin doğru olmadığını düşünüyoruz.”

TİRDEF Genel Başkanı bu konu ile ilgili olarak TİRDEF’in göndermiş olduğu itiraz dilekçesine bakanlıktan yanıt gelmediğini belirterek, 19 Nisandan itibaren TİRDEF’in dava açma hakkının doğduğunu, Bölge İdare Mahkemesine başvurulacağını söyledi.

Domaç’ın ardından kürsüye gelen Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır yaptığı konuşmasında; Tirebolu’nun Karadeniz’in incisi olduğunu, tarihiyle, kültürüyle, plajlarıyla tam bir doğa cenneti olduğunu ifade ederken; Tirebolu üzerinde planları olanların planlarını gerçekleştiremeyeceklerini, Tirebolu’nun sakinliğini ve güzelliğini bozamayacaklarını ifade etti.

"TİREBOLU’YA TİCARET LİMANI YANLIŞ"

Başkan Takır’ın konuşmasının ardından kürsüye davet edilen AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç Tirebolu balıkçı barınağının ticari limana dönüştürülmesi konusunda; “bence yanlış yapılıyor” dedi. Mehmet Domaç konuşmasında şunları söyledi; “Tirebolu balıkçı barınağının yat limanı olması turizm açısından daha doğru olacaktır. Bu sorun, barınağın büyütülmesi ve balıkçı barınağı ile liman arasında bir görünüm alması sonucu oluştu. Liman büyük yapıldı taliplerini arıyor. Oysa oraya yapılacak yat bağlama ve rekreasyon alanı Tirebolu’ya kazanımlar getirir.”

Milletvekili Domaç, Tirebolu’ya yapılan yurt binasının bağışçının maddi sıkıntısı nedeniyle ilerlemediğini ancak bu durumun kısa sürede düzeleceğini söyledi.

Etkinlikte İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Sarmaşık yer aldı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir