Giresun

AK PARTİ VE MHP ‘FINDIK VE SORUNLARI ARAŞTIRILMASIN’ DEDİ

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in Fındık ve üreticilerin sorunlarının araştırılması ve bunun için komisyon kurulması istemiyle TBMM başkanlığına verdiği önerge, Ak Pari ve MHP’nin oylarıya rededildi. MHP Ordu milletvekili Cemal Engin Yurt, önergeye evet oyu verdi.

Adıgüzel, önergesiyle ilgili yaptığı konuşmada,  fındık fiyatlarında yaşanan düşüşe dikkat çekti ve 
“yaklaşık 500 bin aile ve 8 milyon üreticinin geçim kaynağı olan fındıkta bugünlerde herkes taban fiyat bekliyor. Fındık geçtiğimiz ay 26 TL iken ve bugünlerde taban fiyat beklenirken birdenbire bazı kirli eller devreye girdi ve 26 liradan 19 liraya düşürüldü hem de Toprak Mahsulleri Ofisi elindeki 20 bin ton fındığı piyasaya 24 TL’den satışa sunmuşken ve buna 400 bin ton için alıcı talip olmuşken. Yani 24 liradan 400 bin ton alıcı var fakat günler içerisinde o 24 TL’den 19 liraya iniyor. Şimdi, buradaki oyunu kim oynadı ve bu ülkeyi zarara kim soktu” diye sordu.

CHP’li Adıgüzei “İtalyan fındık karteli Ferrero ve onun Türkiye’deki ayaktakımı her sezon, fındık sezonundan önce bu fiyat düşüşünü piyasayı bu şekilde kurcalayarak yapıyor. Ortada bir tezgâh var, bazı Cumhur İttifakı vekillerinin de burada FETÖ oyunu olduğuna dair iddiaları ve işaretleri var. FETÖ olsun, çıkar çetesi olsun, ne olursa olsun sonuçta bu konu bu boyutuyla araştırılmaya değerdir”ifadesini kullandı.Önerge üstünde, İyi Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ve AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk birer konuşma yaptı.

Bir yorum

  1. “Fındık ve Sorunları Araştırılmasın” iyi ki demişler! Farkında olmadan doğruyu söylemişler. Neden mi?
    Bugüne kadar bütün araştırmaları, politikaları, hayalleri, hesapları, planları, hatta fiyatlandırmaları, hatta mutluluğumuzu hep tarlada var olan fındık ağacı üzerine yaptık yıllardır. Okumuş/okumamış, birisi de çıkıp: “siz bu fındığın doğru fındık olduğundan emin misiniz?” diye sormamış. Yani tarladaki fındığın “melez” mi yoksa “yabani” mi olduğunu kimse bilmiyor. Dünya piyasalarında tercih edilen fındığın kimyasal ve fiziksel özelliklerinin, Karadeniz fındığında olup olmadığını kimse bilmiyor. Kentucky’de resmen ağaçta yetişen fındığın tamamını Japonya satın alıyor. Kısaca, mevcut Toprak, İklim ve Pazar’ın kesişme noktasına uyan fındık hangisidir? İklim değişikliğinin fındık üzerindeki olumsuz etkileri daha da öne çıkmaya başladı; Öncelikle bunun araştırılıp doğru “tür”ün ortaya çıkarılması ve yaygınlaştırılması lazım. Fındık illerindeki üniversiteler sahiden ne iş yaparlar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir